Про поминання померлих по-католицьки

На Західній Україні дуже популярним стало 1 листопада відзначати пам’ять померлих, але більшість людей навіть не замислюються над тим, чому саме в цей день. Так всі роблять і я так буду робити- відповідають. Я поважаю вірних католицької церкви- це їх традиція, але не можу зрозуміти ні греко-католиків, ні, тим більше твердих православних. В східній традиції церкви є поняття поминальних субот, то чому б, для прикладу, не піти,  5 листопада, в поминальну Дмитрову суботу і не помолитися за душі наших померлих предків. Але… Добре, вшануймо наших померлих ще один раз в рік , то не пошкодить. А тепер трохи про католицькі традиції.

Два перших листопадових дні в католицькій церкві присвячені пам’яті покійних: 1 листопада День всіх святих (All Saints’ Day) і 2 листопада День поминання покійних (All Souls’ Day) слідують один за іншим.

День всіх святих має глибокі язичницькі корені. Близько двох тисяч років тому кельтські племена в цей час святкували настання Нового року, напередодні якого відзначалося свято Самайн (Samhain). Це прикордонний час (перехід до зими) вважався часом чарівним і містичним – сіди (нейтрально, а часто і вороже налаштовані до людей чарівні істоти) приходять в світ людей, а люди теж мають можливість побувати у потойбічному світі.

Вважалося також, що душі померлих цього дня повертаються у свої будинки і вимагають жертовної їжі у живих. Приблизно в цей же самий час (наприкінці жовтня) стародавні римляни відзначали два свята – Фералія, присвячені пам’яті покійних, і дні Помони, богині плодів з дерев.

Такий збіг дат сприяв збереженню традиції поминання померлих і після повсюдного розповсюдження християнства. Свято поєдналося в народній свідомості зі святом церковним. Так з’явився День всіх святих, який до цих пір святкується католицькою церквою 1 листопада. All hallow ees (Меса всіх святих) – такою була його спотворена староанглійська назва, так що «Хелловін» – це не більше ніж «Переддень Оллхолуіса».

При цьому, язичницькі уявлення про сидів в середньовічній християнській свідомості перетворилися на уявлення про нечисту силу, що виходить цього дня лякати благочестивих обивателів. Саме тому в епохи Середньовіччя та Нового часу Хеллоуін полюбили відьми, які обов’язково влаштовували в цей день шабаш.

Свято Всіх святих спочатку відзначався 13 травня, в цей день в 609 році (за іншими джерелами в 910 році) папа Боніфацій IV освячував римську ротонду, присвячену Богоматері і всім великомученика церкви. А на початку XI століття папою Григорієм ІІІ це свято було перенесено на 1 листопада (тоді цей день присвячувався тим святим, у яких не було свого свята протягом року).

 

Подяка http://www.calend.ru

This entry was posted in Традиції, Церква and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.