Легенда про гладіолус
Давньоримська легенда стверджує: якщо цибулини гладіолуса повісити на грудях, як амулети, вони не тільки допоможуть перемогти ворога, а й захистять від загибелі.
Римляни вважали гладіолус квіткою гладіаторів. Існує така легенда: жорстокий римський полководець захопив у полон фракійских воїнів і наказав зробити з них гладіаторів. Найвідважним, спритним, красивим і вірним друзям Севту і Тересу полководець велів першими битися один з одним, пообіцявши переможцеві свободу і руку своєї дочки.
На ратне видовище зібралася цікава публіка. Засурмили труби, закликаючи відважних до битви, але Севт і Терес встромили мечі в землю і кинулися один до одного з розпростертими обіймами.
Глядачі обурено загомоніли. Знову прозвучали труби, вимагаючи поєдинку, і, коли юнаки знову не задовольнили вимогу кровожерних римлян, їх вбили. Але як тільки їх тіла торкнулися землі, з рукоятей їх мечів розцвіли гладіолуси, які і до цього дня вважаються символом дружби, вірності, пам’яті, благородства.
Історія культури
Перша згадка про гладіолуси зустрічається в роботі римського письменника Плінія (I ст. До н. Е..). Він пояснює етимологію латинського слова gladius. Воно походить від римського gladius, що в перекладі означає «гострий меч». Більшість ботаніків пов’язують назва рослини з формою його листя. Проте американець Джон Геріті вказує на той факт, що, оскільки форма листя в сімействі ірисових досить подібна, назва швидше за все пояснюється формою гострого колоса, ніж листя. Латинська назва (Gladiolus) рослини перекладається як «шпажник». Європейські види гладіолуса були описані в роботах ботаніків XVI в. Ботанічний опис роду і багатьох видів дав Карл Лінней у праці «Види рослин» (1753).
Протягом багатьох століть дослідження гладіолуса зводилися лише до опису деяких дикорослих видів з Середземномор’я. Не робилося жодних спроб отримати нові форми. Інтерес до цієї рослини як до декоративного зріс в Європі лише в кінці XVII ст., За часів освоєння Африки. Були введені в культуру багато видів гладіолуса з Південної Африки (в цьому регіоні росте 103 види гладіолуса, з них 71 – ендемічні, тобто властиві тільки даній місцевості). Завдяки інтродукції квітка придбала велику популярність.
Перші гібриди гладіолусів отримав англієць Вільям Герберт в 1807 р. Він схрестив кілька дикорослих південноафриканських видів. Появі великоквіткових гладіолусів ми зобов’язані гібридам Германа Жозефа Беддінгауза. Один з цих великоквіткових гібридів виявився особливо декоративним і був придбаний видатним квіткарем з Гента Луї ван Хуттом. У каталозі за 1841 р. цей гібрид значився як гладіолус Гентський. Квітки у гібрида кроваво-червоні, на нижніх частках лежить триколірне пляма з поєднання хромово-жовтих, жовтих, пурпурних і зелених тонів. У суцвітті 17 – 20 квіток, щільно прилеглих один до одного. Майже вся подальша селекційна робота велася з використанням в схрещуваннях гладіолуса Гентського. Поступово у гібридів поліпшувалася форма і забарвлення, збільшувалися розміри квітки, збагачувалася спадкова основа культурного гладіолуса.
Перший гібрид гладіолуса для промислового розведення був отриманий в 1823 р. в Англії в результаті схрещування різновиду гладіолуса сумного з одноколірним кремовим забарвленням (G. tristis L. var. Concolor) і гладіолуса кардинальського (G. cardinalis Curt).
Пізніше гібридизацією гладіолуса займалися у Франції, Канаді, США та інших країнах. Найбільшим кроком в селекції сучасних гладіолусів було залучення до схрещування гладіолуса першоцвітних (G. primulinus Baker) і гладіолуса наталійского (G. natalensis (Eckl. Reinw.).
А.Н. Кундерд в США в 1907 р. вивів перший сорт з гофрованими квітками. Зараз така особливість відрізняє багато сортів.
Сортові ознаки гладіолуса
Існують основні ознаки, що дозволяють відрізнити один сорт гладіолуса від іншого або виділити з гібридних сіянців нові сорти. Такими ознаками у гладіолуса є: висота рослини, довжина колоса, загальна кількість бутонів в колосі, число розкритих квіток, діаметр, форма квітки, його забарвлення, форма і забарвлення плями, характер розташування квіток у колосі, щільність і гофрованість пелюсток, співвідношення довжини тичинок і маточки, їх забарвлення, терміни цвітіння, коефіцієнт розмноження, стійкість до хвороб в грунті і при зберіганні, ступінь декоративності та ін
Морфологічні ознаки
Висота рослини говорить багато про що. Найчастіше від неї залежать міцність і товщина колоса, розміри квітки, довжина і ширина листя. Вимірюється висота від рівня грунту до вершини колоса. У більшості сортів вона варіює в межах 130 – 160 см. Підземна частина (бульбоцибулина і частина стебла) займає всього 7 – 12 см і не враховується. Порівнювати висоту рослин справедливо тільки в однакових умовах зростання, так як в різних грунтових і кліматичних умовах навіть один і той самий сорт проявляє себе по-різному. На висоту і потужність всієї рослини впливає догляд, правильна агротехніка.
Довжина колоса також має значення. Вона не завжди залежить від висоти рослини. Вимірюється довжина колоса від заснування першого квітки до вершини останнього. При визначенні сортів важливе значення відводять міцності колоса і його товщині.
Кількість бутонів в колосі коливається в основному в межах 19 – 23. Проте основним критерієм є кількість розкритих квіток, а також забарвлених бутонів. У різних сортів їх число може відрізнятися. Число розкритих квіток У найбільш декоративних сортів досягає 10-12.
Розмір квітки також важливий при визначенні сортової приналежності. Цей показник вимірюється між самими віддаленими кінчиками пелюсток. При вимірі ні в якому разі не можна розсовувати квітку і натискати на пелюстки. Розмір квітки залежить від його положення в колосі. Найбільший – нижній, на ньому й проводять вимірювання. До верхівці суцвіття розміри квіток зменшуються, причому в одних сортів це відбувається різко, а в інших – поступово. Деякі сорти мають безліч великих, майже однакових квіток, а є такі, у яких 1 – 3 нижніх квітки великі, а інші поступово зменшуються в розмірах до вершини.
Тип квітки. Під цим поняттям маються на увазі не зовнішні обриси квітки, як, наприклад, у лілій, нарцисів і тюльпанів, а розташування пелюсток внутрішнього кола оцвітини. Підстава трикутника, утвореного пелюстками внутрішнього кола, знаходиться внизу. У такому випадку говорять про прямі типи квітки – гандавензіс. Квітка зворотного типу (Едель) – підставою вгору, а кутом вниз. Змішаний варіант, коли різні квіти в одному колосі мають і прямий і зворотний тип, зустрічається досить часто у різних сортів гладіолуса.
Забарвлення квітки – один з найголовніших ознак відмінності сортів. У гладіолуса забарвлення квітки досить різноманітне. За цією ознакою гладіолуси практично немає рівних. Його забарвлення варіює від чисто-білої, зеленої, жовтої до голубуватих і коричневих відтінків, вона буває також червоної, помаранчевої, лососевої, рожевого, малинового, бордового, бузкового і фіолетового.
Наявність та фарбування плями на нижніх пелюстках внутрішнього кола служить дуже важливою ознакою розрізнення сортів. Пляма займає, як правило, 1 / 2 або 2 / 3 пелюстки (пелюсток). Плями бувають у вигляді стрілки, приймають овальну або округлу форму. Буває, що забарвлення квітки і плями різко контрастують, що надає суцвіттям особливу декоративність.
Розташування квіток у колосі (тип суцвіття). Воно буває однорядним, дворядним (коли через квітки можна провести дві паралельні осі), черговим, двостороннім і спіральним. Дворядне і чергове розташування квіток зустрічається частіше однорядного і є більш декоративною. Двостороннє розташування, при якому квітки знаходяться в двох протилежних площинах, а також спіральне, коли таких площин безліч, зустрічаються набагато рідше. Вони мають меншу цінність у зв’язку з тим, що гладіолуси гірше виглядають як експонати на виставках, мають мінімальний попит на ринку. Іноді буває, що все суцвіття розташоване в одній площині, а лише одна квітка повернуть. Це безумовно портітдекоратівность сорту.
Щільність і гофрованість пелюсток. Ці ознаки дуже важливі при оцінці декоративності. Встановлено, що більш товсті пелюстки менше страждають від посухи, довше не в’януть, краще виглядають. В даний час до гофрованість пелюсток пред’являються високі вимоги. Зараз на супергофрірованние сорти ринковий попит максимальний.
Співвідношення довжини тичинок і маточки. Тичинки бувають коротше, рівної довжини або в основному довше маточки. Ознаками відмінності сортів іноді є і забарвлення тичинкових ниток, пиляків, маточки і його рильця. Форма розлучень в горлі квітки, тобто біля основи пелюсток (їх забарвлення в основному бордова або малинова), теж допомагає розрізняти різні сорти.
Розміщення в саду
При вирощуванні гладіолусів дуже важливо правильно вибрати ділянку. Посадковий матеріал (клубнецибулини і дітки гладіолуса) необхідно висаджувати на добре освітлених і прогрітих ділянках, орієнтованих на південний схід, південь або південний захід, які протягом попередніх чотирьох-п’яти років не займали цією культурою.
Непридатні для розміщення посадок гладіолуса ділянки, розташовані в низинах і позбавлені регулярного обміну повітря, а також з високим рівнем грунтових вод.
Ні в якому разі не можна використовувати (без попереднього осушення) заболоченні ділянки – грунти, на яких довго застоюється вода, як відомо, не забезпечують постійного надходження повітря до кореневої системи, яка в такому випадку починає відмирати.
Небажані для культури гладіолуса ділянки, що мають великий ухил. У дощовий період на ділянках з більшим ухилом місцевості або з наявністю невеликих знижень спостерігається вимивання клубнецибулин і діток.
Особливу увагу при розміщенні гладіолусів потрібно приділяти расположенню ділянки по відношенню до вітрозахисним насадженням.
Гладіолус є однією з найбільш світлолюбних культур.
Підготовка грунту
На багатьох ділянках перед посадкою гладіолусів найчастіше необхідні підготовчі роботи: внесення органічних добрив у вигляді вивітреного торфу, торфокомпост, перегною, перепрілого гною. На легких супіщаних грунтах також додають глину, ставковий мул. На важких грунтах одночасно з органічними добривами вносять крупнозернистий (краще річковий) пісок. При підготовці до посадки необхідні і мінеральні добрива.
Грунт повинен мати хорошу структуру, при обробці розпадатися на невеликі грудочки розміром від 0,7 до 1,5 см, добре утримувати достатню кількість води, бути легко проникним і для води, і для повітря, тобто не бути щільним, але і не дуже пухким
Підготовка посадкового матеріалу
Цибулини ділять на три сорти: перший (I) – більше 3,2 см в діаметрі, другий (II) – 2,5 – 3,1, третій (III) – 1,5 – 2,4 см. Дітки мають дві фракції : з діаметру-ми 0,9 – 1,4 см і менше 0,9 см.
За 2 – 3 тижні до посадки клубнецибулини очищають від сухих покривних чешуй. Це допомагає вибракувати екземпляри, уражені хворобами. Якщо вражена ділянка становить менше половини бульбоцибулини, її видаляють гострим ножем, а місця зрізів припудрюють порошком деревного вугілля.. Для профілактики проти грибних і бактеріальних хвороб, а також проти шкідників бульбоцибулини протягом 1 години корисно обробити в розчині фунгіцидів та інсектицидів.
Для поліпшення харчування розвиваються рослин і прискорення (на 7 – 10 діб) цвітіння клубнецибулини можна на 15 години замочити в розчині деревної золи (600 – 800 г на 10 л води) або мікроелементів (г на 10 л води): борної кислоти – 3, марганцевокислого калію – 2, сірчанокислої міді – 3, азотнокислого кобальту – 0,8 – 1, сірчанокислого магнію – 2,5, сірчанокислого цинку – 0,5 – 0,7. Кількість мікроелемен-тов в підгодівлі залежить від наявності та утримання їх в грунті.
Щоб прискорити розвиток клубнецибулин і одержати більш раннє (на 12 – 14 діб) цвітіння, за два-три тижні до посадки їх прогрівають при температурі повітря 22 – 25 ° С і вологості 60%. Висаджують бульбоцибулини, як тільки набухнуть кореневі горбики.
Дитинку перед посівом протягом 1 – 2 доби вимочують у теплій воді, куди можна додати стимулятори росту, мікроелементи або марганцевокислий калій. Для прискореного проростання можна ще до замочування провести скарифікацію (механічне пошкодження оболонки). Дітки розсипають тонким шаром і, легко натискаючи, по них прокочують скляну банку, пляшку або інший твердий округлий предмет.
Посадка гладіолусів
Посадку проводять, коли грунт на глибині 10 см прогріється до 10 ° С. Звичайно це друга-третя декади квітня. Посадка допустима до кінця травня, при більш пізніх строках рослини не тільки не зацвітають, а й формують дрібну ослабленну клубнецибулину, яка може загинути при зберіганні.
Дрібні клубнецибулини висаджують через 5 – 10 см один від одного, великі – через 10 – 15 см. Глибина посадки на важких грунтах 8-10 см, на легких – 10 – 13. Великі клубнецибулини і сорти, що розвивають потужне суцвіття з більшою кількістю бутонів, висаджують трохи глибше або підгортають їх надалі, тому що можливе вилягання рослин. Але не можна забувати, що заглиблена посадка уповільнює цвітіння, зменшує коефіцієнт розмноження (урожай клубне-діток) і сприяє розвитку хвороб, особливо в районах з частими дощами і ранніми заморозками, а також на важких грунтах. Квітникарі-любителі можуть з успіхом застосовувати дрібну посадку, а вирослі рослини підв’язувати до опор.
Висівають клубнепочкі (дітки) в ранні строки, як тільки грунт достатньо прогріється. Однак передчасний висів в холодний грунт затримує проростання клубнепочек, а ефект від попереднього пророщування, обробки стимуляторами росту і мікроелементами знижується.
У період посадки цибулин і посіву діток розміщення сортів фіксується на плані, а в грунт поміщають етикетки з негниючих матеріалів (фольга, пластик), так як паперові та картонні етикетки за період вегетації приходять в не-придатність і написи на них губляться.
Рослини, що виросли з діток, рівномірно і регулярно поливають.
Якщо ви хочете, щоб гладіолуси щороку милували око чудовими квітами, треба запам’ятати кілька правил
1. Гладіолуси не люблять рости кілька років поспіль на тому ж місці. Вже на третій рік квіти починають хворіти, а на четвертий можуть занедужати всі рослини. Дотримання сівозміни — “золоте правило” садівника.
2. Не варто висаджувати ці квіти протягом тривалого періоду на ґрунті з тим самим органо-мінеральним складом. Використовуйте дві ділянки з різним складом ґрунту: на одній більше піску, інша — глинозем. Три роки на одній ділянці, стільки ж на іншій. Результат перевершує всі сподівання.
3. Гладіолуси погано себе почувають, якщо потрапляють з теплої кліматичної зони в більш холодну, особливо, якщо рік виявиться дощовим. Краще купувати посадковий матеріал, максимально адаптований до вашої зони. Однак молоденькі пагінці досить легко пристосовуються і швидко ростуть.
4. Не варто купувати цибулини з Голландії, до того ж, більше половини з них вирощені в країнах із тропічним кліматом. Це ніби одноразова авторучка — рослина цвіте тільки в перший рік.
5. Дворічні цибулини не люблять рости поряд з більш могутніми гладіолусами, що їх гнітитимуть. Краще саджати один за одним: спочатку дрібні цибулини, потім середні і, нарешті, великі. А старі, з широким дінцем, посадіть окремо.
6. Якщо помістити цибулину неглибоко, рослину доведеться підв’язувати, якщо глибоко — вона може не зацвісти.
7. Перед саджанням цибулину треба очистити від твердої луски. Не всі новачки це знають, у результаті сходить дві-три рослини з 50 посаджених. Цибулину чистять не раніше, ніж за три-п’ять днів до посадки, а потім через день поливають.
8. Гладіолуси — світлолюбні рослини. У затінку вони цвітуть набагато пізніше, а представники пізніх термінів цвітіння взагалі не випускають пагінці з квітами.
9. Квіти не люблять рости на непровітрюваних ділянках. Адже в таких умовах грибні хвороби розвиваються на них швидко, тому квіти хворіють і сохнуть.
10. Гладіолуси, що ростуть на легких піщаних ґрунтах, дуже полюбляють підгодівлю поживними речовинами. Завдяки такому догляду вони випускають великі листки та довше цвітуть.
11. У спекотну погоду гладіолуси краще поливати раз на тиждень, але рясно. І тільки при стійкій спеці їх варто поливати щодня ввечері.
12. Для гарного провітрення ґрунту після поливу його необхідно розрихлити.
13. Насадження гладіолусів мають бути завжди вільні від бур’янів, як і будь-які інші культури.
Примітка.
Деякі садівники зрізують квітку під корінь. Але слід одержати ще і цибулину. Дозріє вона, якщо на рослині залишиться не менше чотирьох листків. Щоб зрізати довгий квітконіс, потрібно гострим вузьким ножем залізти в пазуху листів, надрізати стебло і поворушити його в різні сторони. Ніжка суцвіття вийметься, а чотири необхідних листки залишаться неукодженими.
Гладіолус не ростиме могутнім, якщо дозволити цвісти маленькій цибулинці в повну силу. Коли ж збираєтеся вирощувати квіти на продаж, варто жертвувати цвітінням в перші роки.
За матеріалами: http://www.gazeta.rv.ua
http://gladiolus.ucoz.ua