Вибір поросят при купівлі
Купуючи порося, треба вибирати такого, у якого тулуб прямий і довгий, з широкою спиною, що переходить у закруглені боки. Крижі повинні бути рівними, окости – довгими, м’ясистими і округленими ззаду. Поросята з довгими ногами довго ростуть, добре додають у масі, вони придатні для відгодівлі на дешевих об’ємистих кормах з невеликою добавкою концентратів. Поросята на низьких ногах, з короткими бабками і тонким кістяком рано перестають рости, швидко обростають салом, таких поросят купують для отримання жирної свинини. Легка голова порося з кирпатим профілем також вказує на можливість раннього ожиріння. Дуже важливо при виборі подивитися його під час їжі. Брати треба порося, яке їсть з апетитом і не смокче корм.
Вигідніше купувати поросят, що народилися навесні, так як основу корми складуть самі дешеві корми – зелена трава, відходи рільництва та овочівництва, а утримувати поросят можна в легкому пристосованому приміщенні. Найкраще годувати порося до 3-4-тижневого віку коров’ячим молоком, даючи його 5-6 разів на день, пізніше – 3 рази на день. Деякі господарі згодовують молоко з ріжка. Але все ж краще привчити навіть самих маленьких поросят пити молоко з плоского блюдця. При порушенні режиму годування порося з жадібністю накидається на корм, з’їдає більше, ніж вміщує шлунок, що призводить до розладах травлення. Посуд з молоком залишають у порося не довше ніж на 10-15 хвилин, після чого прибирають, навіть якщо він все не з’їв. Після кожного годування посуд миють і сушать на сонці, а взимку виставляють на мороз. Не рідше одного разу на тиждень посуд ошпарюють окропом.
Годування поросят
Годування поросят сухими кормами бажаніше, ніж вологими мішанками або кашами, так як останні швидко псуються і при їх поїдання у поросят виникають розлади травлення. За два місяці вирощування (до відлучення) на порося витрачається від 15 до 20 кг суміші концентратів.
У присадибному господарстві при вирощуванні та відгодівлі свиней у великій кількості використовують соковиті корми – картоплю, буряк, гарбуз і ін Соковиті корми добре перетравлюються свинями та знижують витрату концентратів, що здешевлює вирощування. Для того щоб при відгодівлі можна було включати в раціони велику кількість соковитих кормів, необхідно привчати до них поросят з раннього віку.
Починати привчання до соковитих кормів краще з картоплі. Для цього невелику кількість вареної картоплі розминають до пюреподібного стану, додають молоко і добре розмішують. У такому вигляді картоплю можна згодовувати поросятам з 8-10-го дня.
З 10-12-го дня можна давати натерту сиру моркву, цукровий буряк або кормові буряки, гарбузи і т. д.
У міру привчання до поїдання соковитих кормів їх починають змішувати з концентратами і молочними кормами. Крім того, поросятам дають дрібні частинки потерті, хороше сіно, спочатку окремо, а потім у суміші з іншими кормами.
За два місяці вирощування на одного поросяти витрачається 5-10 кг соковитих кормів і 0,5-1,5 кг сінної потерті.
Влітку замість соковитих кормів і сіна поросятам потрібно згодовувати молоду люцерну, конюшину, бурякову і морквяну бадилля і т. д. У перший час траву пропускають через м’ясорубку, а згодом її можна давати у дрібно нарізаному вигляді в суміші з іншими кормами.
Велику увага при вирощуванні поросят треба звертати на їх вітамінне харчування. Поросята-сосунами відрізняються інтенсивним зростанням, але це може виявитися лише при повноцінному годівлі як свиноматок, так і поросят.
Так, при нестачі вітамінів А і D, які називають вітамінами зростання, порушується обмін речовин, погіршується загальний стан поросят, уповільнюється їхній ріст і навіть спостерігається падіж.
При повноцінному годівлі свиноматки необхідну кількість вітамінів А і D поросята отримують з молоком матері. Можна підгодовувати і поросят-сосунів. Найбільш дешевими і ефективними джерелами вітаміну А є рослинні корми, такі, як зелена маса влітку, моркву і трав’яна мука взимку.
Трав’яне борошно краще готувати з молодих бобових трав, які сушать в тіні, а потім розмелюють і зберігають у мішках у сухому темному місці. Морква перед згодовуванням треба подрібнювати на тертці або м’ясорубці. Дають її в сирому вигляді в суміші з іншими кормами.
Хорошим джерелом вітамінів служить пророщенне зерно. Для цього будь-які зерна злакових або бобових культур замочують в теплій воді, а потім розсипають на деках і пророщують у теплому і світлому приміщенні, поки паростки не досягнуть висоти 5-10 см. Зерно повинно бути постійно вологим. Добре пророщувати зерно на подрібненої дернині.
Багатим джерелом вітамінів А і D є риб’ячий жир. Поросятам дають його по 5-7 мл в суміші з коров’ячим молоком.
Порося випоюють молоком до одного-півтора місяців, доводячи добову норму до 600-800 мл. З півторамісячного віку молоко можна замінити обратом, поступово збільшуючи добову дачу його і доводячи до двомісячного віку до 1-1,5 л. Слід мати на увазі, що будь-якого корму треба давати поросяті стільки, скільки він може з’їсти в один прийом. Залишки від попереднього годування до наступної порції домішувати не рекомендується. Напувати поросят треба чистою не холодною водою 3-4 рази на день. При гарному годуванні і догляді порося до 2-2,5-місячного віку досягає живої маси 20-25 кг. Підсвинка дорощують до живої маси 50-60 кг і потім ставлять на відгодівлю.
Матеріал з”Сім’я. Земля. Урожай”