ГОДІВЛЯ І ДОГЛЯД ЗА ТЕЛЯТАМИ ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ВІДЛУЧЕННЯ

Годівля і догляд за теличками мають надзвичайно великий вплив на майбутню продуктивність корів. Для хорошого фізіологічного життєвого старту потрібно, щоб у перший день свого життя новонароджена теличка знаходилася біля матері. Це сприятливо впливає як на корову, так і на теля.Телята народжуються без імунітету і їх здоров’я повністю залежить від дій  фермера. Багато телят слабкі із-за низької імунізації і стресів. Данським дослідним інститутом було встановлено, що телята, яких випоюють із соски у перший місяць життя і які отримують багато молозива а також уваги, даватимуть приблизно на 3 л більше молока в день після першого ж отелення. У забезпеченні достатнього рівня імунізації телят важливу роль грають імуноглобуліни, які всмоктуються стінками кишечника з молозива корови одразу після народження теляти.

Випоювання молозивом і імунізація

Молозиво відіграє надзвичайно важливу роль в імунізації проти будь-якої інфекції упродовж життя. Новонароджене теля не має ніякого імунітету взагалі і залежить виключно від годівлі і догляду. Це пов’язано з тим, що зазвичай корова і теля не утримуються разом, як це відбувається в природі. Теля намагається знайти дійку для ссання із піднятою під кутом 45º головою. Це дуже важливо з огляду на будову стравоходу і засвоєння молока.

Чому теля ссе?

Смоктальний рефлекс – це природний рефлекс, який дозволяє молоку потрапити в ту частину шлунка, де відбувається коагуляція, якщо молоко тепле чи кисле. Найбільш інтенсивно цей рефлекс проявляється в перші 2 дні і поступово згасає через 4 тижні, коли розвивається рубець для перетравлення кормів. Якщо теля п’є холодне молоко із миски чи чаші, а голова опущена вниз, молоко просто тече через шлунок, процес коагуляції не відбувається. Результат – діарея і втрата поживних речовин. Інфекція може стати причиною хвороби.

Як випоювати?

В перші 2 години після народження теляті необхідно дати випити 0.5-1 л щойно видоєного теплого молозива, якщо теля занадто слабке, щоб пити, згодувати 1.5-2 л молозива через зонд. Упродовж 6-8 годин після народження згодувати ще 2-3 л молозива. Навіть якщо теля знаходиться разом із матір’ю, йому необхідно згодувати молозиво, щоб переконатися, що воно дійсно його отримало. В загальному протягом першого дня життя теляті необхідно згодувати 4-5 л молозива і протягом першого тижня продовжувати давати стільки, скільки воно зможе випити. Не слід випоювати телят молозивом від хворих, маститних корів.

Табл.1. Склад звичайного молока і молозива.

Склад                    Молоко     Молозиво

Вода                          87.3%        66.7%

Суха речовина     12.7%        33.3%

Жир                             3.9%         6.7%

Лактоза                     4.6%          2.2%

Білок                           3.4%        23.0%

Імуноглобуліни       0.1%         7.0%

Мінерали                   0.7%         1.4%

 

Табл. 2. Зниження вмісту імуноглобулінів після отелу.

Години після отелення Вміст імуноглобулінів

0 годин                                                    6.0%

12 годин                                                   4.3%

24 години                                                  2.4%

Зберігання кислого молозива

Дійна корова дає набагато більше свіжого молозива, ніж теля може випити. Цей цінний продукт можна ефективно використовувати, якщо збирати і зберігати його виключно для новонароджених телят, а не згодовувати старшим телятам замість корму. Його поживна цінність набагато вища за  будь-який інший замінник молока, і якщо вам вдасться зберегти молозиво, ви зможете забезпечити захист тварин від багатьох хвороб і значно зекономити свої кошти, не купуючи замінники сумнівної якості.

Як готувати кисле молозиво?

Кисле молозиво можна зберігати 2-3 тижні, якщо дотримуватися таких правил:

1. ретельно мити вим’я перед доїнням;

2. збирати достатню кількість молозива для 2-3 тижнів годівлі у         бездоганно чистому бідоні;

3. не використовувати молозиво з антибіотиками і від маститих корів;

4. додати 1 літр кисломолочного продукту, йогурту, А-38 і т.п. до першої порції молока в відрі або 10 мл. пропіонової кислоти на 1 літр щойно видоєного молозива;

5. зберігати молозиво при кімнатній температурі 17-20ºС;

6. кожного разу, під час доливання молозива, ретельно перемішувати його;

7. перед напуванням додати¼ літра води з температурою 60ºС на 1 літр молозива. Температура суміші становитиме 30ºС з вмістом сухої речовини 12-13%.

Зберігання кислого молозива.

Ємкість із краном чи ручкою для зливу на дні – найкращий варіант. Підійде також і звичайний бідон. Для зберігання молозива можна використовувати різні системи, але тара має бути чиста. Процес прокисання має розпочинатись із додавання до молозива відповідної бактеріальної культури. Розморожувати молозиво слід дуже обережно, тому що антитіла руйнуються при температурі, вищій за 40ºС. Потримайте заморожене молозиво кілька годин при кімнатній температурі 20ºС і воно стане придатним до  використання. Розморожувати можна і на водяній бані 45ºС. Молозиво, що випоюється телятам, має бути 35-40ºС.

Молозиво із банка молозива дається телятам у таких випадках:

– корова дає дуже мало молока після отелу;

– корова хвора на мастит;

– молоко вилужнюється перед отеленням;

– у корови дуже короткий сухостійний період.

Практичне використання систем випоювання і поліпшення

поведінки телят

Задовольнити потребу телят у ссанні можна за допомогою:

1. автоматичної годівниці;

2. бідона чи резервуара із зафіксованими сосками;

3. муляжу дійки, що плаває на поверхні молока у відрі (бідоні);

Ретельно мийте соски з однієї простої причини – молоко прекрасне

середовище для бактерій. В міру того, як у теляти згасатиме рефлекс ссати, воно почне більше лизати. Теля буде лизати і себе, і інших телят. Це соціальна поведінка. Було встановлено, що телята, які мають можливість лизати інших телят, психологічно більш стабільні і, як результат, більш здорові. Дуже важливо, щоб корова і теля щонайменше 1 день утримувалися разом.

Види замінників молока та їх використання

Якщо використовується сухе молоко, до 130 г порошку додають 0.9 літра . Найкращий замінник молока, на основі збираного молоко (60% збиране молоко). Основою для деяких замінників служить соя як джерело білка, але новонароджені телята не спроможні засвоювати сою. Існують і замінники, основа яких – сироватка, але все ж продукти з чистим молоком дають  найкращі результати. Вміст концентрату може бути таким:

Плющений ячмінь 70%

Соєвий шрот 25%

Меляса 2%

Мінерали 3%

Важливі передумови для того, щоб телята якомога швидше почали їсти і розвивати рубець:

1. Пропонувати концентрований корм з першого тижня життя.

2. Свіжий концентрований корм в чистій годівниці упродовж дня.

3. Концентрований корм має бути високої

якості і смачний.

4. Високий рівень гігієни.

5. Вільний доступ до чистої води.

6. Вільний доступ до хорошого сіна.

Автор: Андерс Еріксон, консультант з молочного скотарства та викладач Сільськогосподарського коледжу Зіланда (Данія)

This entry was posted in Тварини and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.