Про крокуси

Крокус – рослина сімейства півникових (ірисових). Батьківщина рослини – країни Середземномор’я, зустрічається в Середній Європі та Азії. Друга назва крокусу – шафран.Це одна з найдавніших культивованих рослин. У єгипетських медичних текстах згадка про нього датується 1500 роком до н. е.. В письмових джерелах шумерської цивілізації згадка про шафран значно більш рання. Він є не тільки в писемностях шумерської цивілізації, а й зберігся розпис на стінах Кносського палацу на Криті, що відноситься до 1500 року до н.е., де зображені люди збирають шафран. Існують версії, що шафран відноситься до найдавніших прянощів.


У книзі “Пісні Пісень” він згадується серед запашних трав. Його вживали як пахощі і дорогоцінний ліки, він став кольором одягу послідовників Будди (після його смерті), його підносили, як найдорожчий і вишуканий подарунок  імператорам, королям і папам. Він був свідченням багатства і знатності роду, так як квітка був надзвичайно дорогим і цінувався на вагу золота.

Дикий шафран відомий з незапам’ятних часів, згадується в єгипетських папірусах, в книгах Соломона, у Гомера, у Гіппократа. Шафран був відомий не тільки як запашний засіб, як фарба для матерії, як вишукана приправа, застосовувана в царських кухнях, але і як дорогоцінні ліки.
Відомо, що жовте взуття царів Мідії, Вавилона, Персії забарвлювалася шафраном і при цих царях шафран був відомий як лікарська рослина.
Крім того, в жовтий колір забарвлювалися сукні, облямівки суконь та покривала.
Публій Овідій Назон згадує у своїй поезії про шафран багаторазово. Завдяки своїй високій ціні шафран служив показником прояви божевільної марнотратності римських імператорів.
Так, Галіобал купався в ставках, вода яких була надушений шафраном. Під час бенкетів він і його гості лежали на подушках, набитих шафраном. У залах, де відбувалися ці бенкети, підлоги також посипалися шафраном. Під час ходи Петронія на свято раби посипали його дорогу шафраном.

У жовтий колір забарвлювалася одяг та взуття царів Мідії, Персії, Вавилону. У Китаї правом фарбувати одяг кольором шафрану користувався тільки імператор. (Барвник дуже сильний: щоб пофарбувати 100 літрів води, потрібен всього 1 грам шафрану.)

Згідно давньогрецької легенди, виникнення шафрану відбулося наступним чином. Юнак по імені Крок вправлявся з вісником Олімпійських богів Гермесом в метанні диска. Під час змагання диск випадково влучив у Крока, і юнак загинув. З його крові, що пролилася на землю, виросла квітка крокус (шафран).
Відповідно до іншої версії, Крокус був закоханий в німфу і вони ніколи не розлучалися. Коли богам набридло спостерігати за ними, вони перетворили німфу в кущ, а юнака – у прекрасну рослину, яка згодом стала називатися шафраном.

Англійці вважають, що милування крокусами особливо корисно представникам сильної половини людства. Адже воно налаштовує на романтичний лад, вселяє тягу до мандрівок і благородних вчинків і таким чином здатне перетворити чоловіка на справжнього середньовічного лицаря. А щоб прискорити процес чудесного перетворення, рекомендується частіше милуватися весняними фіолетовими крокусами. Цей вид користується в туманному Альбіоні особливою популярністю – Королівське товариство садівників дуже поважає його не тільки за красу форм, а й за завидну життєстійкість.

Коротка характеристика.
• Латинська назва – Crocus L

• Сімейство Ірисовий, клубнецибулева рослина
• Висота рослини до 15см
• Кольори: фіолетовий, ліловий, білий, жовтий, смугасті гібриди.
• Ставлення до світла – надає перевагу сонячним місцям, невелике затінення.
• Полив – помірний, не переносять застійної вологи
• Декоративна рослина, листя зберігає з квітня по червень
• Цвітіння квітень-травень або вересень
• Стійкість до заморозків – висока
• Віддає перевагу піщаним або кам’янистим грунтам без органіки
• Отруйність – слабо отруйний.

Крокуси поділяють за термінами цвітіння на весняні та осінні. Період цвітіння осінніх крокусів – вересень – листопад. Осінні крокуси висаджують в липні – серпні.
Весняний крокус зацвітає в березні – квітні. Життя квітки недовговічна, всього два тижні. Квітка весняного крокусу з’являється на невеликому квітконосі раніше, ніж встигають розвинутися листя, як тільки грунт прогрілася першими променями сонця. Листя утворюються після цвітіння по 6 – 15 штук в пучку і відмирають на початку літа. Настає період спокою. Відразу після цвітіння весняний крокус викопують, обтрушують і зберігають в тіні до осені, у вересні – висаджують у відкритий грунт.

Крокуси – зимостійкі рослини. Глибина посадки залежить від розміру бульбоцибулини, але не повинна перевищувати 8 см. Можна культивувати без пересадки на одному місці 3 – 4 роки. Розмножуються крокуси вегетативно – клубнецибулинами, які щорічно утворюють дочірні, і насінням. Насіння крокусу висівають у вересні. Цвітіння настає на 3 – 4 год. Доросла бульбоцибулина досягає 3 – 4 см в поперечнику, біла, покрита волокнисто-сітчастими лусками.

Вирощування

Крокуси вирощують на сухих, добре освітлених і прогрітих сонцем ділянках, але вони добре цвітуть і в півтіні. Крокуси не виносять свіжого гною, заболочених ділянок і кислих грунтів. Під перекопування грунту для крокусів рекомендується вносити пісок, зрілий компост і старий, добре перепрілий гній. На мокрих  грунтах необхідно робити дренаж. Розмножують крокуси цибулинами і дітками, які висаджують в серпні-вересні, а викопують у червні-липні, коли пожовкнуть листя, просушують, сортують і зберігають до посадки в приміщенні. Для прискореного розмноження цибулини викопують щорічно, так як щорічно відбувається заміщення бульбоцибулини: стара відмирає, а на її місці утворюються 2-5 нових клубнецибулин і дитинка.

Крокуси на одному місці без пересадки можуть рости більш 5 років, але краще їх викопувати і розсаджувати через 3-4 роки, так як загущення посадки призводить до зменшення розміру квіток. Глибина посадки крокусів залежить від їх величини: для великих – 8-10 см, середніх – 4-6, дрібних і дітки – 2-3 см. Відстань між цибулинами варіюється від 5 до 10 см.

Цибулини весняних крокусів висаджують у вересні-жовтні, осінніх – в липні-серпні.

Крокуси дуже чуйні на мінеральні добрива. Першу підгодівлю проводять ранньою весною по снігу, другу – в період цвітіння. У тому та іншому випадку вносять мінеральне добриво з розрахунку 30-40 г / кв. м.

У декоративному садівництві використовують як дикорослі види шафрану, так і сортові:
Шафран Адамса (C. Adami Gay) – висота 4-6 см; квітка 3-5 см в діаметрі. Забарвлення квіток від світло-бузковою до темно-фіолетового, зів білуватий або жовтий. Цвіте у другій половині квітня.
Шафран алатаєвський (C. alatavicus Regel et Semen) – висота 6-8 см. Квітка всередині біла, зовні темно-пурпурова, з жовтуватим зівом. Цвіте на початку квітня.
Шафран банатський (C. banaticus I. Gay) – висота 12-14 см. воронкоподібні квітки світло-бузкові з жовтими пильовиками і бузковими приймочками. Цвіте у вересні.
Шафран весняний (C. vernus (L.) Wulf) – висота 1-3 см; квітка 3,5-5 см в діаметрі. Забарвлення квіток біла, лілова, фіолетова. Цвіте у другій половині квітня. Найбільш поширені сорти:
“Агнес” – світло-бузковий з сріблястим краєм;
“Вангард” – світло-бузковий, зовні сріблястий;
“Глорі оф Сассенхайм” – сіруватий зі світло-пурпуровими смужками і темно-пурпурним підставою;
“Джубілі” – блакитний з сріблястим блиском, світлим краєм і пурпурним підставою;
“Жанна д‘Арк” – білий;
“Куїн оф де Блюз” – світло синій зі світлим краєм і темним підставою;
“Кетлін Перлоу” – білий;
“Літтл Дорріт” – сріблясто-блакитний;
“Негро Бой” – темно-фіолетовий з пурпурним підставою;
“Паллас” – сіруватий з бузковими смужками і пурпурним підставою;
“Піквік” – сіруватий з бузковими смужками і пурпурним підставою;
“Паулус Поттер” – темно-фіолетовий з червонуватим відтінком;
“Пурпуреа грандіфлора” – фіолетовий з темним підставою;
“Ремебранс” – фіолетовий, з сріблястим блиском, дуже темним підставою;
“Сноустор” – білий, з яскраво-фіолетовими смужками біля основи;
“Флауер Рекорд” – фіолетовий.
Шафран Гейфеля (C. heuffelianus Herb.) – Висота 10-12 см. Квітка фіолетова з темними плямами у верхівки листочків. Цвіте на початку квітня.
Шафран золотистоквітковий (Crocus chrysanthus Herb.) Висотою 8 см. Дрібні жовті або блакитні квіти різного відтінку та забарвлення з’являються в другій половині квітня. Має крупноквіткові сорти з діаметром квітки 3-5 см:
“Блу Бонні” – перлинно-блакитний, зів жовтий;
“Вайолет Куїн” – фіолетовий, зів золотисто-жовтий;
“Крем Бьюті” – жовтий;
“Сноубандінг” – білий.
Шафран Королькова (C. korolkowii Maw ex Regel) – висота 5-6 см. Квітка оранжево-жовта з пурпуровими смужками зовні. Цвіте в перших числах квітня.
Шафран Палласа (C. pallasii Goldb.) – Висота 5-6 см. Квітка рожево-фіолетова з пурпуровою підставкою і жилками. Цвіте у другій половині вересня.
Шафран прекрасний (C. speciosus Beib.) – Висота 12-18 см. Квітка діаметром 10-12 см, бузково-фіолетовий з більш темними жилками. Квітки ароматні, з’являються у вересні. Найбільш поширені сорти:
“Альбус” – білий;
“Артабір” – бузковий;
“Кассіопеї” – блакитний;
“Оксоніон” – темно-синій;
“Паллюкс” – світло-фіолетовий.
Шафран світло-жовтий (C. flarus Weston) – висота 5-8 см., золотисто-оранжевий з ледь помітними пурпуровими смужками із зовнішнього боку. Цвіте в середині квітня.
Шафран сітчастий (C. reticulatus Stev. Ex Adam) – світло-фіолетовий всередині, з темно-коричневими смужками зовні. Цвіте в першій половині квітня.
Шафран сузіатський (C. susianus Ker-Gawl.) – золотисто-жовтого кольору, з темно-пурпуровими смужками зовні. Цвіте в першій половині квітня.
Шафран Томазіні (C. tomasinianus Herb,) – Забарвлення від світло-бузковою до фіолетової, зів білуватий. Цвіте на початку квітня. Поширені два сорти:
“Барі Піпл” – бузковий;
“Рубі Джайент” – темно-фіолетовий.
Шафран вузьколистий (C. angustifolius West) – золотисто-жовтий, зовні червоно-коричневі смужки. Цвіте в першій половині квітня.
Шафран Хеуффеліана (Crocus heuffelianus Herb.) Висотою 10-20 см; квітки фіолетові, лілові або білі. Цвітіння дуже раннє – іноді зацвітає, навіть коли не розтанув сніг.

Шафран має своєрідний вишуканий смак, навіть найменша його кількість в їжі досить відчутна. Його аромат тонкий і приємний, і специфічний смак неможливо сплутати ні з чим. Шафран використовується в якості приправи до рису, дарів моря, соусів і супів, як правило, в середземноморської кухні, добре поєднується з помідорами і спаржею.
Використовується і в кондитерському виробництві (добавка в печиво, кекси, солодкі креми). Шафраном навіть ароматизують лікери та безалкогольні напої, в деяких країнах рослина кладуть в чай і каву.
Шафран застосовується у вкрай малих дозах, оскільки це дуже “сильна” пряність. Порушення норми закладки може привести до псування смаку страви – ​​воно буде неприємно гірчити. Крім того, кілька грам шафрану – це вже летальна доза.

Важливі й медичні властивості шафрану. Відомо, що шафран зміцнює серце, знижує рівень шкідливого холестерину, покращує травлення, корисний для шкіри.

Всі зусилля зробити хімічний замінник шафрану зазнали фіаско – відтворити його унікальні якості в повній мірі, створити якусь субстанцію, яка була б здатна одночасно надавати такий же колір, аромат і смак, поки не вдалося нікому

За матеріалами:

http://sobiratelzvezd.ru

Золотое сердце сэра Крокуса

Forum Sandal House

Крито-микенское искусство

Крокусы или история о Шафране

Шафран

 

This entry was posted in Город, Легенди, Природа, Сад and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.