Визначення об’єму деревини

…Кожен чоловік повинен за своє життя посадити дерево, викопати криницю, виховати сина і побудувати хату. Це ті речі, які увіковічують людину, дозволяють людині залишитися в пам’яті нащадків. Важливим є будова власної «фортеці» – будинку.  Це, вважаю, досить важлива і потрібна річ для сім’ї, але одночасно досить складна в реалізації. Крім коштів, будова вимагає і певної кількості різноманітних знань і умінь. При будівництві не можна обійтися без лісоматеріалів. І найпростіше питання, яке виникає в кожного хто хоче собі щось побудувати, а скільки кубів дерева є в цих колодах, які мені привезли? А чи дійсно то цей сорт дерева? І т.д. Тому треба спочатку запастися інформацією, а потім вирушати в ліс.

Для характеристики деревини її поділяють на сорти. Залежно від кількості сучків стовбур дерева ділить по довжині на три основні зони якості:

нижнюю (комлеву), середню і верхню (вершинну). Нижня, безсучкова або малосучкувата, зона з глибоким заляганням дрібних зарослих сучків є найбільш високоякісною. Середня зона, з відмерлими зовнішніми суками, є середньою за якістю. Верхня зона, що включає крону з крупними живими суками, є найменш якісною.

Круглі лісоматеріали всіх порід розділяють на чотири сорти. Середні і крупні лісоматеріали заготовлюють всіх сортів, дрібні -тільки 2 і 3 сортів. 

Лісоматеріали круглі листяних порід.

Лісоматеріали 1 сорту складають групу вищої якості і призначений для вироблення спеціальної високоякісної продукції.

Першого сорту вимагають 8 сортиментів, а у поєднанні з іншими сортами – 20 сортиментів. Кількість заготовлюваної деревини 1-го сорту складає до 12 % всього об’єму.

Лісоматеріали 2 сорти призначено практично для всіх заготовлюваних сортиментів зі всіх листяних порід. Це основна маса по кількості сортиментів складає 24, а за об’ємом до 31 %.

Лісоматеріали 3 сорти також входять в більшість сортиментів (эа виключенням 1 сорту) і складає по кількості 19, а деревини, що за об’ємом готується, до 47 %.

Об’єм лісоматеріалів 2 і 3 сортів за об’ємом складає більше 78%.

Лісоматеріали 4 сорти складає до 10 % об’єму.

Лісоматеріали круглих хвойних порід

 Лісоматеріали 1 сорту – це найбільш якісна деревина, що в основному отримується з комлевой частини стовбура.

Лісоматеріали цієї групи в основному безсучкові або з суками дрібних розмірів (що глибоко залягають) і призначені для отримання спеціальної високоякісної продукції. У 1 сорті допускається деревина середньої групи (діаметром від 14 см і вище) з певними видами гнилі в невеликих кількостях, тому що ці показники не впливають на засміченість пилопродукции, що виробляється, і заготовок, а лише трохи знижують їх об’ємний вихід. Лісоматеріали 1 сорту складають до 10 % заготовлюваної деревини.

Лісоматеріали 2 сорту призначено для отримання всіх сортиментов (за винятком тих, де потрібно тільки 1 сорт) і задовільняють вимогам споживання їх як в круглому вигляді, так і для переробки.

Певні види гнилизни, сучки і деякі інші пороки в 2-му сорті допускаються у великих розмірах, ніж в 1-му сорті. Цей сорт охоплює основну масу заготовлюваної деревини як за об’ємом, так і по кількості сортиментів. В більшості своїй лісоматеріали 2 сорту використовуються для вироблення пиловочних колод, всіх видів балансів, копальневої стійки і інших сортиментів (з них отримують 27 сортиментів, які за об’ємом складають 43 % заготовлюваної деревини).

Лісоматеріали 3 сорту призначаються, подібно до 2-го сорту, для переважної більшості сортиментів як за об’ємом, так і по кількості і практично мають необмежене використання у всіх видах переробки і споживання. Лише невелика кількість пороків, що допускаються в лісоматеріалах 3 сорту, обмежує їх застосування і знижує якість отримуваної продукції в порівнянні з лісоматеріалами 2 сорти з них отримують 24 сортименти, що складає до 37 % об’єму

Лісоматеріали 4 сорти виходять в основному з деревини будь-якої частини стовбура низької кондиції, з великою кількістю пороків.

Для визначення об’єму використовують спеціальні таблиці, які пропоную  завантажити.

 Об’єм деревини таблиці

Можна скористатися і “Лісовим калькулятором”(http://derevolis.com/cubindex/cub.html), якщо ви до лісу поїдете з ноутбуком або КПК і там буде інтернет-покриття

За матеріалами:

http://lesoexpluatatsia.se-ua.net

This entry was posted in Будівництво, Ліс, Природа, Професії and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.