Ханука («освячення», «новосілля (ханукат га-байт) ») — свято святості і чистоти, свято перемоги добра над злом, світла — над пітьмою, свято надії. Якби не намагалися вороги закрити світло Всевишнього, завжди знайдеться посудина з олією, що може освітити шлях. Свято, яке вчить людей ніколи не впадати у розпач.Хануку відзначають 25 дня місяця Кіслев. Цьогоріч святкування розпочинається ввечері 20 грудня. Відзначають Хануку 8 днів. Ханука не є храмовим святом, про нього не йдеться у Святому Письмі, а історичним. Хоча воно вшановується юдеями і має свої традиції.
Головний ритуал — запалювання ханукальних свічок на честь чуда, яке сталося в Єрусалимському Храмі після повстання Маккавеїв у середині ІІ ст. до н.е.. Тоді, під час правління над Юдеєю Антіоха ІV Епіфанія, юдеям заборонили проводити в Єрусалимському Храмі служіння, вклонятися єдиному Богу. І для того, щоб „полегшити” еллінізацію євреїв, у 168 р до н.е. на жертовнику поруйнованого його воїнами Храму цар власноручно зварив свиню, тим самим осквернивши жертовник. А на подвір’ї храму наказав поставити скульптуру Зевса.
Проти таких дій царя повстав священик Матафії Гасмоней, у гніві він вбив зрадника, що вже готовий був принести жерву Зевсові. У священика було 5 синів, вони напали на солдат, посланців царя, і перебили їх. Тоді Матафія і його сини пішли в гори, де очолили партизанську війну „за Єдиного Бога”. Ватажком повстання після смерті Матафії став його середній син Єгуда на прізвисько „Молот” (на івриті Маккабі або Маккавей) — звідси повстання отримало назву Маккавеї.
Протягом трьох років повстанці отримали низку перемог і звільнили від Селевкідів частину Юдеї, у т.ч. Єрусалим. Повсюди вони руйнували язичницькі жертовники. А зайшовши до звільненого Храму, вони побачили, що храмова менора осквернена або зіпсута. Тому вони зробили нову символічну менору, використавши для цього вісім бойових списів. Таким чином, це був символічний знак перетворення зброї на символ миру, про що говорив пророк Ісая. Цей світильник неодноразово згадується в Талмуді (РхШ, 24б; АвЗар, 43а; Мен. 28б).
Запалювання свічок під час Хануки відбувається, згідно з Талмудом, „відразу, як почне темніти і перехожі почнуть залишати вулиці”. При цьому проголошується благословення на запалювання свічок і на чудо, яке сталося. А у перший вечір свята додається благословення і на час (ше-гехіяну — подяка Богові, що дав дожити до цього дня і виконати цю місію). Після цього читається уривок з трактату Софрім, в якому пояснюється, в чому полягає міцват нер Ханука — заповідь ханукальної свічки.
У молитвах святкових днів згадується чудо Хануки та проголошується перемога малих над великими, слабких над сильними, світла над пітьмою.
Згідно з 2-ю книгою Маккавеїв, свято продовжується вісім днів, як це встановив цар Соломон, святкуючи відкриття першого Храму. На думку більшості сучасних юдейських вчених-богословів, Єгуда Маккавей і його соратники встановили свято, яке стало своєрідним повторним освяченням Храму. Також вони в той день відсвяткували згідно з правилами храмового ритуалу свято Суккот, яке було пропущене через війну з Селевкідами, яка унеможливила прихід прочан до Храму. Друга книга Маккавеїв згадує, що під час праздництва, влаштованого Гасмонеями, учасники несли арба’а мінім (чотири рослини — пальмові гілки, гілки мірти, верби і цитрусовий плід етроґ), здійснили обряд бет-шева (радості) і співали Галлєл (алилуя).
Таким чином, ханукія (ритуальний підсвічник на свято Хануки) має 8 світильників і місце для дев’ятого допоміжного (шамаш), котрим запалюють свічки. Переказ свідчить, що піднявшись на Храмову гору, євреї знайшли в Храмі масло для лампад, достатню для підтримання вогню лише протягом одного дня. Проте дивним чином вогонь у золотій менорі горів цілих вісім днів, протягом яких приготували нові запаси олії. Так був заново освячений Храм. На згадку про цю подію в свято щовечора запалюють свічки: одну – в перший день свята, дві – у другій, три – в третій і так далі, до восьми, використовуючи для цього, як правило, спеціальний свічник – ханукію. Єврейська мудрість говорить: «Трохи світла достатньо для того, щоб розсіяти велику пітьму».
У Хануку дітям дарують іграшки і дають гроші(так як ми на свято Миколая) Про давні події нагадує також гра з ханукальною дзигою, на кожній з чотирьох граней якого написана перша буква слів фрази “Диво велике було тут” (якщо справа відбувається в Ізраїлі) або “Диво велике було там” (у діаспорі).
На Хануку прийнято подавати страви, які готуються із застосуванням рослинної олії. Серед вихідців зі Східної Європи і Америки найпоширенішими ханукальними ласощами є “латкес” – пляцки з тертої бульби з сметаною. Серед вихідців зі східних країн, а також в Ізраїлі більш поширеним блюдом є “суфганіот” – пампушки з повидлом. Також подають в ці дні страви з сиру.
Сирні кульки:
Розім’яти сир (бажано нежирний), розтерти його з яйцями, додати сіль і цукор. Поступово підсипаючи борошно, замісити тісто, вимішуючи його поки воно не стане еластичним. Додати згашену оцтом соду (або харчової розпушувач). Розігріти в глибокій сковороді або каструлі масло до кипіння. Злегка змочивши руки, зліпити з тіста невеликі кульки, опустити їх у киплячу олію і смажити до золотистого кольору. Готові кульки можна обсипати цукровою пудрою.
На півкіля сиру:
4 яйця
2 ст. ложки цукру
1 / 2 ч. ложки солі
1 / 2 ч. ложки соди
1.5-2 склянки звичайної борошна
200г вершкового масла
Салат з сиром:
Накришити не надто дрібно добре промите листя салату. Якщо Ви поспішаєте, то можна накришити ножем, але переважно зробити це руками, тому що корисні властивості вітаміну С при контакті з металом зникають. Додати нарізані на скибочки середньої величини помідори (якщо є можливість краще використовувати цілі помідори “черрі”). Накришити трохи чорних маслин. Нарізати скибочками сир (будь-який різновид сирів типу “рокфор” або козячий сир). Перемішати. Заправити соусом.
Для приготування соусу змішати оцет з оливковою олією (2 / 3 олії і 1 / 3 оцту), дрібно нарізаний часник, щіпку солі і чорного меленого перцю. Ретельно перемішати.
Незадовго до подачі на стіл додати в салат бажано дрібні сухарики.
Смажений сир:
Нарізати сир типу халумі або сулугуні скибками товщиною 0.7-1.0 см. Розігріти сковороду з рослинною (бажано оливковою) олією. Обсмажити сир з двох боків до утворення рум’яної скоринки.
Дуже швидко і дуже смачно.
Веселих свят, світла і надії на перемогу добра!
За матеріалами:http://risu.org.ua
http:// calend.ru