Кінець світу – Папа-єзуїт!
Марек Єжи(Юрій) Бляза (Marek Jerzy Blaza SJ) польський священик–єзуїт, доктор богословських наук, викладач, сілезець, автохтон, триритуаліст (має право служити у візантійсько-українському, візантійсько-румунському та латинському обрядах). Мешкає у Варшаві.
Переклад з http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1063,koniec-swiata-jezuita-papiezem.html
Таку, між іншим, есемеску я отримав, коли на Папу був вибраний аргентинський кардинал архієпископ Буенос-Айреса Хорхе Маріо Берґольо, перший в історії католицької Церкви єпископ Риму , який походить з Нового Світу і при тому перший папа-єзуїт. Але також перший Папа з іменем Франціск.
Насправді, з самого першого моменту – коли він з’явився на публіці – було ясно, що це єзуїт. По-перше, одягнений без зайвих прикрас, навіть без єпитрахилі, яку одягнув тільки на благословення urbi et orbi (місту і світу). По-друге, привітав всіх словами «Добрий вечір», якими показав, що вітає кожну людину, а не тільки католиків чи тільки християн. Адже навіть на площі Святого Петра тієї ночі були туристи з різних частин світу і різних світоглядів. По-третє, перед благословенням urbi et orbi Папа Франціск сказав, що робить благословення всім людям доброї волі, а не тільки католикам.
Ці риси характеризують духовність закладену в Товариства Ісуса, згідно з якою для поширення Євангелія, спочатку необхідно вислухати і спробувати зрозуміти те, що говорить світ. Потрібно показати світу людське обличчя християнського Євангелія. По-четверте, благословення urbi et orbi відмовив, не проспівав. Треба буде хіба пристосуватися, що то буде папа неспівучий, що також в великій мірі пов’язано з єзуїтським вихованням.
Але новообраний Папа багато місця в своїй промові присвятив Римській Церкві в стислому сенсі слова, ніж архієдієцезії Риму. Хоча він обраний в якості пастиря Вселенської Церкви, але це, врешті-решт, він перш за все є єпископом Риму. Можна припустити, що серед римлян не всі були раді тому, що вже підряд третім єпископом Риму не є італійцем. Більш того, новий Папа навіть спеціально відзначив у ході свого виступу на вікарія архідієцезії Риму кардинала Агостіно Валліні. Таким чином, Франціск має можливість поєднати те, що універсальне з тим, що локальне.
Хіба коли єзуїт став Папою, є революцією перед кінцем світу? Я думаю, що це схоже на революцію, яку зробив в папстві Бенедикт XVI, пішовши у відставку, але кінця світу я б не очікував, незважаючи на пророцтва Малахії. Більш того, я вважаю, що в цьому контексті збулися слова блаженного Івана Павла II записані у екуменічній енцикліці Ut Unum Sint (щоб було одне) з 1995 року, в якій він писав: «Я переконаний, що у сфері [єдності всіх християн] – особлива відповідальність полягає перш за все в дотриманні екуменічних спрямувань більшості християнських спільнот і в прислуханні до скерованого до мене прохання, щоб я знайшов таку форму виконання правління, яка, не відкидаючи найважливіших елементів цієї місії, була відкрита для нової ситуації”. (№ 95).