Які харчові рослинні олії ви знаєте і зазвичай використовуєте? Чим керуєтеся, купуючи олію: її смаком, ціною, якістю або корисними властивостями? Давайте спробуємо розібратися у розмаїтті існуючих рослинних олій і з‘ясувати, наскільки вони корисні і які їхні характерні особливості.
Нерафіновані олії, приготовані шляхом холодного віджимання, найбільш корисні. Використовувати їх краще в натуральному вигляді, в якості заправок до овочевих страв. Рафіновані олії, які пройшли спеціальне очищення і обробку, практично не мають запаху і осаду, менш корисні, але можуть довше зберігатися і краще підходять для смаження та приготування продуктів у фритюрі, оскільки не піняться і не горять.
Соняшникова олія, улюблена більшістю господинь, є гармонійним доповненням до овочевих страв, добре підходить для смаження продуктів, приготування консервів, соусів, тіста та кондитерських виробів. У нерафінованій соняшниковій олії, приготованій з сирого насіння соняшнику, вміст вітаміну Е в 12 разів вище, ніж в оливковій олії.
Кукурудзяна олія —ідеальний продукт для дитячого і дієтичного харчування. Це нейтральна за смаком олія добре підходить для смаження продуктів, а також для фритюру, тому що при нагріванні майже не утворює канцерогенних речовин.
Оливкова олія має тонкий, делікатний смак, який чудово поєднується з будь-якими продуктами. Це єдина рослинна олія, яка засвоюється організмом на 100%. Вважається, що навіть при багаторазовому нагріванні в оливкової олії не утворюються канцерогенні речовини, і тому оливкова олія ідеальна для смаження. Оливкова олія -прекрасний засіб для профілактики серцево-судинних захворювань, її регулярне використання перешкоджає передчасному старінню організму, надає проносну дію, покращує роботу печінки, шлунка, кишечника. Не випадково це дієтична олія здавна прирівнюють до ліків.
Гірчична олія має гарний насичений колір, злегка терпкий смак і неповторний аромат. Ці її особливості здатні зробити навіть найпростий овочевий салат вишуканим блюдом. Салати з заправкою з гірчичної олії довше залишаються свіжими, а випічка виходить більш пишною. У гірчичній олії присутні всі без винятку жиророзчинні вітаміни, а також каротин, який надає загальнозміцнюючу дію. Гірчична олія корисна при шлунково-кишкових і серцево-судинних захворюваннях, допомагає боротися з атеросклерозом, порушенням обміну речовин, безсонням, гіпертонією, підвищує імунітет, має антисептичну дію.
Лляну олію не можна назвати смачною, але в ній в 2 рази більше, ніж у риб’ячому жирі, поліненасичених жирних кислот омега-6 і омега-3. Це воістину цілюща олія має омолоджуючу та загальнозміцнюючу дію, використовується для лікування і профілактики діабету, серцево-судинних і онкологічних захворювань, для боротьби із зайвою вагою, сприяє зниженню холестерину, покращує роботу печінки і стану судин, забезпечує захист від утворення тромбів, підвищує потенцію. Ця олія незамінний компонент у раціоні харчування вагітних жінок. Вміщені в ній корисні елементи плідно впливають на формування головного мозку плоду.
Конопляна олія має давню історію, але сьогодні зустрічається вкрай рідко. А адже за своїми властивостями вона ближче інших до льняної, але на відміну від неї є по-справжньому смачною, має ніжний горіховий присмак і може з успіхом замінити вершкове або оливкове масло. Конопляна олія -одина з небагатьох продуктів харчування, який містить поліненасичені жирні кислоти омега-3, що надзвичайно необхідна людському організму.
Соєва олія за її унікальними властивостями продовжувати молодість і зміцнювати силу в давнину називали амброзією, або їжею богів. Цій олії належить першість за змістом мікроелементів і токоферолу, завдяки якому, масло сої позитивно впливає на статеві функції чоловіків, перебіг вагітності та розвиток плода.
Олія волоського горіха відрізняється надзвичайно приємним і м‘яким смаком, широко використовується у французькій та грузинської національної кухні. Ця олія — лідер за вмістом вітаміну Е. Її треба вживати при ішемічній хворобі серця, атеросклерозі, підвищеному тиску, цукровому діабеті, варикозному розширенні вен і дуже корисно літнім і ослабленим людям. Олія з волоського горіха при прийомі всередину підсилює кровообіг, виводить канцерогенні речовини з організму, підвищує опірність радіації, надає протипухлинну і противоглисту дію. При зовнішньому застосуванні ефективно при лікуванні шкірних і запальних захворювань.
Арахісова олія, популярна в країнах Азії та США — смачний і корисний продукт. Дуже добре зберігає свої властивості при високій температурі, дуже економічно. Для смаження у фритюрі її потрібно в 4 рази менше, ніж якого іншої. Використовується для дієтичного харчування й нормалізації ваги, оскільки підсилює відчуття ситості. Арахісова олія — прекрасний антиоксидант, відмінний засіб, що знижує холестерин, покращує пам’ять, запобігає утворенню тромбів, нормалізує роботу жовчного міхура і нирок, заспокоює нервову систему.
Гарбузова олія — справжній делікатес, прекрасне доповнення до будь-якої страви і разом з тим ефективний лікарський засіб. Гарбузове масло, що містить у великій кількості цинк, рекомендується чоловікам для підтримки статевої функції. Його регулярне вживання зменшує ймовірність розвитку аденоми простати, продовжує молодість, покращує еластичність судин, захищає печінку і запобігає утворенню каменів, надає протипаразитарну дію, а також сприятливо впливає на стан волосся і нігтів.
Ріпакова олія за смакові і поживні властивості часто порівнюють з оливковою, називаючи ріпак північною оливою. Цей дієтичний продукт може довго зберігатися, не втрачаючи прозорості і корисних якостей. Цінність харчової ріпакової олії в наявності поліненасичених жирних кислот, що поліпшують кровообіг і стан судин. Ріпакова олія дуже корисно при атеросклерозі.
Кунжутна олія є традиційною для жителів Китаю, Японії, Індії. Ця смачна, ароматична олія в нас в якості харчового продукту зустрічається вкрай рідко, але продається в аптеках як лікувальний засіб від кашлю та легеневих захворювань. ЇЇ можна рекомендувати при цукровому діабеті, ожирінні, хворобах нирок і крові. Цю олію використовують культуристи для збільшення м’язової маси
Обліпихова олія відома з глибокої давнини, використовується як джерело-каротину. Ефективна для лікування та профілактики виразкової хвороби, гастритів, колітів, багатьох гінекологічних захворювань і шкірних хвороб, але може з успіхом застосовуватися і в кулінарії для приготування різних страв, збільшуючи їх харчову цінність і надаючи незвичайний смак.
Олія розторопші -корисний харчовий продукт, володіє приємним запахом і смаком, містить силибинин,який здатний регенерувати клітини печінки. Це олія сприяє підвищенню імунітету, нейтралізує шкідливий вплив на організм алкоголю, вільних радикалів та інших токсичних речовин, використовується для лікування і профілактики хвороб печінки і безлічі інших захворювань.
Кедрова олія -продукт цілющої сили, світовий лідер серед всіх рослинних олій. За багатством смаку і наявності в ньому вітамінів і мікроелементів цій олії немає рівних. Масло, що отримується з кедрових горіхів, корисно абсолютно всім і не має протипоказань, це не тільки делікатес, а й прекрасне джерело вітамінів.
Існують і інші рослинні олії, кожна з яких по-своєму унікальна. При бажанні будь-яку з них можна знайти і спробувати, а, може бути, навіть включити в щоденний раціон, збагативши свій стіл не тільки новими смачними складовими, але, що більш важливо, виключно корисними продуктами.
Переклад з http://vkurse.ua