Цього року в середу, 28 вересня, в жидівських сім’ях по всьому світу будуть запалені свічки, які стануть символом початку святкування нового року – Рош га-Шана. Галичина у всі часи була полікультурною та полінаціональною і до встановлення радянської влади в 1939 році на наших теренах святкувалося це свято- жидівський новий рік. І хоча це було свято одного народу, про нього знали всі і навіть, в певній мірі, брали в ньому участь, особливо молодь
Жидівське свято Рош га-Шана відзначається на честь створення світу, він символізує початок нового року й завершення року що минає. Існує переказ, що в дні Рош а-Шана Бог відзначає в Книзі життя, яка доля очікує в наступаючому році кожного з людей: «… кому жити і кому померти, кого очікує спокій, а кого – блукання, кого – благополуччя , а кого – терзання, кому призначена бідність, а кому – багатство ». Щира віра в те, що Бог бажає всім добра і благополуччя, перетворює цей день на свято. Мені воно нагадує за звичаями християнський Святий вечір.
У цей час жидам запропоновано проаналізувати свої вчинки за весь попередній рік і підготуватися до року, що починається. Розмірковуючи про майбутнє, жиди просять миру, згоди, здоров’я. Звук шофара (баранячий ріг) закликає: «Прокиньтеся ті, хто дрімає, хто витрачає відпущені роки безглуздо. Оглянувши душі свої і добрими зробіть справи ваші ». Його різкий звук повинен пробудити жидівську душу від сну, змусити її здригнутися. І якщо, почувши грізний звук шофара, наша душа стрепенеться – це запорука того, що тепер вона стане більш чуйною, більш чуйною.І завдяки їй комусь стане світліше в цьому світі, комусь – тепліше … Трубний звук шофара – це кульмінація свята, що символізує коронацію Боra, Владики всесвіту.
Рош га-Шана святкується протягом двох днів, Два дні Рош га-Шана – одне свято, як сказано в Талмуді, “один довгий день”. У цей день дарують один одному подарунки, посилають вітання тим, хто далеко. Після закінчення вечірньої молитви в першу ніч свята вітають один одного. Чоловікові кажуть: „лешана това тікатейв ветейхатем”, а жінці – „лешана това тікатві ветейхатеймі”. Сім’я збирається за столом, який прикрашають традиційні святкові страви. Обидва дні перед вечерею і перед обідом здійснюють Кідуш – освячення свята над келихом вина. Протягом двох днів Рош га-Шана, коли приступають до їжі, то після обмивання рук і проголошення благословення над хлібом, шмат хліба умочують в мед (а не в сіль, як зазвичай).На початку вечері в першу ніч Рош га -Шана прийнято їсти яблуко з медом, попередньо промовивши побажання: “Дай Бог, щоб новий рік був щасливим і солодким!” Звичайно, кожна людина хоче, щоб рік був для нього хорошим, «солодким». Ось чому в цей день на стіл подається багато страв, що символізують побажання “повного”, щасливого року. За вечерею в першу ніч прийнято їсти овочі та фрукти, івритська назва яких співзвучна з символами успіху і щастя – фініки, гранати, моркву, а також голову риби. Не їдять кислого і гіркого. Горіхи теж не їдять.
Залежно від місцевих традицій ці блюда можуть мінятися, але майже всюди подають:
рибу – символ родючості;
голову (баранячу або рибну) – щоб бути «на чолі», а не в хвості;
моркву кружечками – за формою і за кольором вона повинна нагадувати золоті монети, багатство;
круглу солодку халу з родзинками – щоб рік був повним, здоровим;
овочі та фрукти – на знак надії на рясний урожай;
яблука і мед – шматочок яблука, вмочивши його в мед, з’їдають на початку трапези відразу після хали, “щоб рік був солодким і щасливим».
Також в кожній сім’ї їдять халу (хала (івр. חלה) – традиційний святковий хліб, печеться із здобного дріжджового тіста). Але якщо в шабат (суботу) хала має подовгасту форму, то на новий рік – кругла. Хала на вигляд подібна до плетенок, які продають в кожному хлібному магазині або більш святкових штруцлів( так в Галичині називають колачі).
В перший день Рош га -Шана, після обіду, здійснюється обряд ташлих, жиди йдуть до річки, потічка чи моря і читають там молитви, щоб пробудити милосердя Всевишнього, а потім обтрушують поли одягу, немов скидаючи в воду скоєні гріхи, щоб почати новий рік в чистоті і святості. В моєму селі жиди мали звичай викидати в воду також і гроші, які були в кишенях. Так що після цього обряду деякі малі хлопчики ставали досить “багатими” і потім відносили ті гроші в жидівські склепи, купуючи собі солодощі.
На свято Рош га-Шана читається молитва «Авіну Малкейну» («Отче наш»)і очі тих хто моляться в значно більшомій степені, ніж зазвичай, прикуті до молитовника. Це зрозуміло, адже тільки раз на рік людина звертається до махзору (спеціальним молитовника на Рош га-Шана). До того ж навіть текст повторюваних з дня в день молитов у свята дещо змінюється. Тому – ніхто не хоче помилитися, навіть ті, хто читає, наприклад, молитву напам’ять, дивляться в махзор.
Отче наш, Царю наш! Нема в нас іншого Царя крім тебе!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно заради Імені свого!
Отче наш, Царю наш! Пішли нам добрий новий рік!
Отче наш, Царю наш! Скасуй суворі вироки, які Ти виніс нам!
Отче наш, Царю наш! Завадь підступам ненавидячим нас!
Отче наш, Царю наш! Вигуби задуми наших ворогів!
Отче наш, Царю наш! Усунь всіх гнобителів і противників наших!
Отче наш, Царю наш! Замкни уста противників наших і тим хто обвинувачує нас!
Отче наш, Царю наш! Відведи чуму, і меч , і голод, і неволі, І смерть від тих хто заключив угоду з тобою!
Отче наш, Царю наш! Відверни мор від насліддя свого!
Отче наш, Царю наш! Поверни нас, що щиро розкаялися, перед лице своє!
Отче наш, Царю наш! Пішли повне сцілення хворим серед народу свого!
Отче наш, Царю наш! Скасуй суворий вирок, винесений нам!
Отче наш, Царю наш! Згадай нас в доброті своїй!
Отче наш, Царю наш! Запиши нас в книгу благополучного життя
Отче наш, Царю наш! Запиши нас в книгу ізабавлення і спасіння!
Отче наш, Царю наш! Запиши нас в книгу заробітку і прожитку!
Отче наш, Царю наш! Запиши нас в книгу добрих справ!
Отче наш, Царю наш! Скоріше приготуй порятунок для нас!
Отче наш, Царю наш! Піднеси ІЗРАЇЛЬ, народ свій!
Отче наш, Царю наш! Піднеси Машиаха(Месію) свого!
Отче наш, Царю наш! Наповнюй наші долоні дарами своїми!
Отче наш, Царю наш! Наповнюй комори наші достатком!
Отче наш, Царю наш! Почуй наш голос, пожалій нас і змилуйся над нами!
Отче наш, Царю наш! Прийми милостиво і прихильно нашу молитву!
Отче наш, Царю наш! Відкрий брами небесні для молитви нашої!
Отче наш, Царю наш! Пригадай що ми лише прах!
Отче наш, Царю наш! Не покидай нас без відповіді!
Отче наш, Царю наш! Хай стане цей час годиною милості і прихильність Твоєї!
Отче наш, Царю наш! Зжалься над нами і дітьми нашими, над немовлятами нашими!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно заради тих, хто прийняв смерть за святе ім’я Твоє!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно заради тих, хто загинув за те, що проголошував, що Ти один!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно заради тих, хто йшов в вогонь і воду заради святого імені Твого!
Отче наш, Царю наш! Помститися за пролиту кров Твоїх рабів!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно якщо не заради нас, то заради імені Свого!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно заради самого себе і врятуй нас!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно за великим милосердям своїм!
Отче наш, Царю наш! Постався до нас милосердно заради імені свого, великого, могутнього І грізного, яким ми відзначені!
Отче наш, Царю наш! Змилуйся над нами і дай нам відповідь, хоча і нема за нами добрих справ, постався до нас милосердно і поблажливо і врятуй нас!
Рош га-Шана, як і всі жидівські свята, закінчується з появою перших зірок. Проте його атмосфера не зникає. Перші десять днів року «від Рош а-Шана до Йом Кіпура» називаються, «десять днів Тшуви» (каяття та виправлення), і завершуються вони Йом Кіпур(Судним днем) – найурочистішим і відповідальним днем року.