Про шоколад

11 липня  любителі солодкого відзначають Всесвітній день шоколаду (World Chocolate Day). День шоколаду вперше був придуманий французами в 1995 році.Як встановлено сучасною наукою, в шоколаді є елементи, сприяють відпочинку і психологічному відновленню. Темні сорти шоколаду стимулюють викид ендорфінів – гормонів щастя, які впливають на центр задоволення, покращують настрій і підтримують тонус організму.Є також гіпотеза, згідно з якою шоколад володіє «протиракову» ефектом і здатний уповільнювати процеси старіння. Але ось у чому вчені одностайні, так це в запереченні здатності шоколаду знижувати масу тіла! Адже добре відомо, що шоколад багатий живильними речовинами, у тому числі жирами, а значить і калоріями.

Вживання 25 г шоколаду три рази на місяць продовжує життя майже на рік. Але якщо вживати занадто багато шоколаду, можна підвищити ризик розвитку серцевих захворювань через високий вміст в ньому жирів.

Какао і шоколад містять антисептичні речовини, що перешкоджають утворенню зубного нальоту.

Дві цукерки у день знижують артеріальний тиск.

У 30 г шоколаду або какао міститься 10% денної норми заліза. Також шоколад містить вітаміни A, B, C, D і E, кальцій, калій та натрій.

20 мг кофеїну містить середня плитка шоколаду. Це в 5 разів менше, ніж у чашці кави.

15% жінок у світі їдять шоколад щодня.

В епоху Відродження шоколадом лікували подагру, гарячку і застуду.

У шоколаді міститься фенамін – речовина, що створює відчуття закоханості.

Найбільше шоколаду їдять у Швейцарії, де на кожного жителя припадає понад 10 кг солодких ласощів в рік.

Темний шоколад знижує кров’яний тиск. Для позитивного ефекту достатньо всього 2 цукерок з темного шоколаду на день.

Самим колорійним вважається молочний шоколад з добавками. Найменше калорій у гіркому темному шоколаді.

Більше 500 добавок використовується як доповнення до шоколаду. Найбільш популярні з них – горіхи і родзинки. Більше половини всього обсягу ароматизаторів – полуниця і ванілін.

Масло какао тане при температурі в 97 градусів за Фаренгейтом (приблизно 36,1 градус за Цельсієм). Це температура людського тіла. Саме тому шоколад тане в роті.

Шоколад вважається відмінним джерелом енергії для організму. Тільки подумайте: невеликий шматочок шоколаду (1х1 см) дає стільки енергії, скільки потрібно для того, щоб пройти 50 метрів. Щоб пройти 1,5 км буде потрібно з’їсти 30 таких шматочків, а для кругосвітньої подорожі – 875 000 шматочкі

Хоча шоколад не є афродизіяком (як вважали стародавні ацтеки), він містить фенамін – натуральну речовину, що викликає в тілі людини такі ж відчуття, що і при закоханості. Це пояснює те, що нещасна любов і самотність нерідко схиляють людей до переїдання шоколаду.

Відомо, що Наполеон возив із собою шоколад у військові походи та їв його, коли йому було потрібно швидко відновити сили.

Шоколад смертельно небезпечний для собак. Теобромін – речовина, що стимулює роботу серцевого м’яза і центральну нервову систему, – викликає у собак отруєння. 60 грам молочного шоколаду можуть отруїти цуценя вагою в 4,5 кг.

На одне клацання миші витрачається 0,0000024 ккал енергії, так що якщо ви з’їсте плитку шоколаду, то вам потрібно буде зробити 765 551 000 клацань, щоб спалити всі отримані калорії.

Люди витрачають на шоколад 7 більйонів доларів щорічно. Біля одного мільярду витрачається в листопаді-грудні.

Середньорічний рівень споживання шоколаду складає 5,5 кг.

В Америці видається журнал “Chocolatier”, присвячений виключно шоколаду.

Згідно з соціологічним опитуванням, жінки люблять шоколад більше, ніж чоловіки. Велика частина представниць слабкої статі віддає перевагу гіркому шоколаду, на другому місці за бажанням знаходиться молочний шоколад, близько 6% жінок люблять білий шоколад.

В Індонезії на честь священного місяця Рамадану була побудована мечеть з шоколаду. Висота споруди склала 5 метрів, ширина – близько 3, довжина – близько 4 метрів. Будівництво шоколадної мечеті тривало 2 тижні. Відвідувачі могли не тільки подивитися на це чудо, але і спробувати його на смак.

На українському ринку з’явилася новинка – 30-грамовий батончик під назвою “Сало в шоколаді”. У цьому виробі крім какао-бобів, цукру та ароматизаторів містяться жир, спирт і сіль. Деякі вважають, що це відмінна закуска до горілки.

Учені з Університету Хельсінкі стверджують, у тому випадку, якщо жінка під час вагітності їсть багато шоколаду, її дитина практично у 100% випадків не тільки народжується абсолютно здоровою, але і виявляється здатною впоратися практично з будь-якою стресовою ситуацією. Вона сміється набагато частіше і згодом відрізняється більш веселим характером.

Історія шоколаду.

Какао-боби і гарячий шоколад. Історія шоколаду почалася дуже давно. Приблизно 1500 років до нашої ери в низовинах на березі Мексиканської затоки в Америці виникла цивілізація ольмеків. Від їхньої культури залишилося дуже мало, але деякі лінгвісти вважають, що слово “какао” вперше пролунало як “kakawa” приблизно 1000 років до нашої ери, в епоху розквіту цивілізації ольмеків.

Майя надавали великого значення какао. Шоколад пили під час ритуалів як священний напій. У пантеоні богів майя був бог какао. Майя розбили перші відомі нам плантації какао. У них були добре розроблені методи приготування шоколадних напоїв різних видів з використанням усіляких добавок і компонентів – від гвоздики до перцю. Сахара індіанці взагалі не знали.

Какао-боби були символом багатства і влади. Напій з шоколадних бобів могла дозволити собі лише еліта. Самі шоколадні боби використовували замість грошей. Раба можна було придбати за 100 бобів.

“Шоколадне дерево”

У ботаніці “шоколадне дерево” отримало назву “Теоброма какао”, що означає “їжа богів”. Ацтеки вважали його “райським деревом” і схилялися перед ним як перед божественним створенням. Це дерево виростає тільки в теплому і вологому кліматі, в самому серці тропічних лісів, – в основному в Північній і Південній Америці, Австралії та на деяких островах Азії. Висота рослин може досягати 10-15 метрів. Урожай знімається два рази в рік – основний збір в жовтні-лютому і проміжний в травні-червні. Кожен плід містить від 20 до 50 насіння – какао-бобів. Вони можуть бути круглими, плоскими, опуклими і мати сіруватий, голубуватий або коричневий відтінок. Здорове дерево може давати до 2 кілограмів бобів в рік. Свіжозібрані какао-боби мають гірко-терпкий смак і бліде забарвлення; в такому вигляді вони непридатні для використання у виробництві шоколаду. У свіжих какао-бобах міститься приблизно 30% води і 30% какао-масла.

Велику роль у поширенні какао в Новому Світі зіграли ацтеки. Ацтекская легенда свідчить, що насіння какао потрапили до нас з Раю і що з плоду какао-дерева виходять мудрість і сила.

У майя шоколадний напій називався “xocolatl”, у атцеков – “cacahuatl”. Ці назви складені з комбінації двох індіанських слів: “choco” або “xocol” – “піна” і “atl” – “вода”. Можливо, це сталося тому, що ранній шоколад був відомий тільки як напій.

Какао-боби в ацтеків також служили в якості своєрідних грошей. Вражає кількість какао-бобів, яке зберігалося в коморах палаців індіанських вождів. Один з таких палаців споживав на рік 486 мешков какао, в кожному мішку містилося близько 24000 зерен.

Першим європейцем, якому довелося спробувати шоколад, був Христофор Колумб. Сталося це в 1502 році, коли жителі острова Гайана від щирого серця пригощали дорогого гостя напоєм з какао-бобів. Кажуть, що Колумб доставив загадкові зерна королю Фердинанду зі своєї четвертої експедиції в Новий Світ, але ніхто так і не звернув на них уваги – занадто багато інших скарбів привіз мореплавець.

Двадцятьма роками пізніше Ернан Кортес, завойовник Мексики, теж спробував “ксоколатл”. Коли Кортес вперше вступив на землю ацтеків у 1519 році, його прийняли за бога … У золотий чаші перед ним парував дивний гіркуватий напій з відварених какао-бобів із спеціями, перцем, медом, збитий до піни.

Це і був перший шоколад, до якого поступово звикли іспанці-конкістадори, що замінили в цьому напої перець ваніллю і додають для додання більш сильного аромату мускатний горіх і цукор.

Збір какао-бобів – ще не шоколад

Сортування, очищення, обсмажування, подрібнення, перемелювання, конширування – ось тільки мала частина етапів виробничого циклу, що перетворює какао-боби в шоколад, який ми їмо. Шоколад воістину унікальний продукт – смачний, висококалорійний (близько 550 ккал на 100 грамів продукту), здатний зберігатися роками без зміни властивостей. У ньому міститься 50-55% вуглеводів, 32-35% жиру, 5-6% білків. А також дубильні речовини (4-5%), стимулятори – теобромін і кофеїн (1-1,5%), мікроелементи Na, K, Mg, P, Fe і вітаміни В1, В2 і РР. У ньому також присутня близько 40 летючих сполук, що визначають тягне, ні з чим не порівнянний запах. До речі, фізіологи встановили, що цей аромат благотворно діє на психіку: знімає роздратування, умиротворяє, навіть повертає душевну рівновагу.

У 1526 році, прямуючи зі звітом до іспанського короля, до якого дійшли чутки про його жорстокості, Кортес захопив з собою скриньку добірних какао-бобів. На цей раз шоколаду повезло: екзотичний ароматний напій був прихильно зустрінутий при мадридському дворі.

Незабаром шоколад став обов’язковим ранковим напоєм іспанських аристократів, особливо придворних дам, витіснивши досить широко поширені на той час чай і кава. Вартість нового напою була така висока, що один іспанський історик навіть писав: “Тільки багатий і шляхетний міг дозволити собі пити шоколад, тому що він буквально пив гроші”.

У наступні 100 років “ксоколатл” з Іспанії проникає в Європу, затьмарюючи за ціною і популярності інші заморські товари. Німецький імператор Карл V, усвідомлюючи комерційну важливість какао, вимагає монополії на цей продукт. Проте вже на початку XVII століття контрабандисти стали активно насичувати шоколадом голландські ринки, і в 1606 році через Фландрію та Нідерланди какао досягла кордонів Італії. Дев’ятьма роками пізніше дочка Філіпа Третього Іспанського Анна Австрійська привезла до Парижа перший ящик какао.

1650. Шоколад починають пити англійці. У 1657 році в Лондоні відкривається перший “Шоколадний дім” – прообраз майбутніх “Шоколадниця”. Напій стає частиною культури, по ньому обчислюється час: “Приходьте на шоколад” означає “Чекаємо Вас на восьму годину вечора”.

Корисний чи ні?

Як перевірити шоколад “на корисність”? 25-30% вмісту в плитці какао-бобів свідчить про досить низьку якість даного шоколаду, 35-40% характеризує шоколад середньої якості, 40-45% присутній у продукті цілком хороше, ну а вміст какао-бобів від 45 до 60% говорить сама за себе – перед вами відмінна шоколадка, яка піде вам на користь.

У 1674 році на основі шоколаду почали робити рулети та тістечка. Цей рік вважається датою появи “їстівного” шоколаду, який можна було не тільки пити, але і є.

1825 рік. Військово-морський флот Англії закуповує какао більше, ніж вся інша Європа. Напій шоколад немов створений для матросів, що стоять на вахті: поживний, безалкогольний. У середовищі моряків сильний холодний норд-вест носив назву “штормовий шоколадний”.

Багатьох, мабуть, хвилювало питання, чому шоколад буває білого кольору. Основою шоколадної плитки, що примушує її тримати форму, є какао-масло, яке має білий колір. Додаємо в нього сухе молоко і цукрову пудру і отримуємо білий за кольором шоколад. Темний шоколад ж – це теж какао-масло плюс какао-порошок, який і додає плитці темний колір.

Французький аптекар XIX століття писав про шоколад: “Це божественний небесний напій, це справжня панацея – універсальні ліки від усіх хвороб …”

У XIX столітті з’являються перші шоколадні плитки, а Жак Неаус винаходить перший цукерку з начинкою праліне.

Ось такий довгий історичний шлях виконали какао-боби до нашого сучасного твердого шоколаду.

Шоколад по-французьки

На чотири чашки води додається 100 грамів чорного шоколаду, поламаного на шматочки. Спочатку шоколад опускаємо в чашку з теплою водою, потім, коли він трохи підтане, ставимо його на невеликий вогонь до повного розчинення. Коли він перетворюється в однорідну масу, додаємо ще три чашки води, доводимо до кипіння постійно помішуючи, залишаємо на 10 хвилин на дуже слабкому вогні. Знімаємо з вогню, збиваємо віночком і подаємо гарячим. Цукор додається за смаком. Якщо ж ви готуєте каву на молоці, то спочатку розчиніть шоколад в киплячій воді, потім додайте тепле молоко. Як тільки все перетвориться в однорідну масу, доведіть до кипіння, збийте і подавайте гарячим.

Шоколад по-віденськи

Це зовсім інший шоколад і за смаком, і за способом приготування. Спочатку ви готуєте його на французький манер, додаєте два-три жовтки (дуже свіжих), ретельно перемішуєте масу, ставите на дуже маленький вогонь і чекаєте, поки маса не загусне, але не доводите до кипіння. Потім гарячу масу переливають в чашку і в кожну чашку додаєте одну столову ложку “крем фреш” (це молочний продукт, схожий на нашу густу домашню сметану, їй ви і можете його замінити). Кожен додає крем-фреш за смаком.

Джерела:

http://www.calend.ru

http://historic.ru

http://www.kedem.ru

This entry was posted in Історія, Відпочинок, Кулінарія and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.