Благовіщення Пресвятої Богородиці

В давнину святу Благовіщення давали різні назви: зачаття Христа, Благовіщення про Христа, Початок відкуплення, Благовіщення ангела Марії. Про те, де і як вперше з’явився свято Благовіщення, нічого невідомо. Відомо лише, що в 560 році імператор Юстиніан вказав дату святкування Благовіщення – 25 березня (7 квітня за новим стилем).

Назва свята – Благовіщення – передає головний зміст пов’язаного з ним події: сповіщення Діві Марії благої вісті про зачаття і про народження Нею Богонемовля Христа. Це свято належить до дванадцяти неперехідних свят і відзначається щороку в один і той же квітневий день.

Архангел Гавриїл приніс Діві Марії найбільшу новина – Син Божий стає Сином людським.У цей день вперше за тривалий час, із тих пір як Єва була проклята, жінка була названа благословенною. Виповнюється пророцтво Ісаї, Богородиця відповідає згодою на звістку ангела: «Хай буде мені по слову твоєму». Без цього добровільної згоди Бог не міг би стати людиною. Він не міг би втілитися, так як Бог не діє силою, не примушує нас ні до чого. Людині дана повна свобода відповісти Богу згодою і любов’ю.

Церковне Передання говорить, що в той момент, коли Діві Марії з’явився Архангел Гавриїл, вона читала книгу пророка Ісаї, саме ті слова про народження Месії. «Я готова стати останньою служницею у тієї, яка удостоїться народити Месію», – думала вона.

У свято Благовіщення в церкві святять проскури, ці проскури мають цілющі властивості – лікують людей, приносять у дім щастя й примножують урожай, оберігаючи його від негоди. За своєю силою благовіщенська проскура майже така ж цілюща, як водохресна вода.

З Благовіщенням в народі пов’язані деякі старовинні звичаї. Кажуть, що в Благовіщення «птах гнізда не в’є, дівчина коси не плете», тобто будь-яка робота вважається гріхом.У ніч на Благовіщення розпалюють багаття, щоб зиму спалити, а весну зігріти. У цьому весняному вогні спалювали старі речі, сміття, старе взуття, щоб у наступному році все було нове. Навколо багать водили хороводи, співали пісень, стрибали через вогонь.Наші предки вірили, що на Благовіщення відкривається небо. І в цей день у Бога можна попросити собі славу, щастя й багатство. Для цього потрібно ввечері на Благовіщення вийти на вулицю, подивитися в небо, знайти найбільшу зірку й загадати бажання і сказати: “Боже, дай мені велику славу!” Щоб цілий рік у домі було щастя, вранці на Благовіщення потрібно відпустити в небо якогось птаха. Наприклад, голуба чи ластівку. У давні часи люди спеціально тримали упродовж зими вдома птахів, щоб на Благовіщення відпустити їх на щастя й здоров’я.А ще в народі вірять: якщо незаміжня дівчина вранці на Благовіщення знайде пролісок, значить, вона скоро вийде заміж.

За матеріалами:

www.token.ru 

www.calend.ru

www.youtube.com

www.lady.tochka.net

 

This entry was posted in Традиції, Церква and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.