Popielec, Środa Popielcowa – початок посту в Католицькій церкві

Popielec, Środa Popielcowa (пол. Попелєц, Середа попільна) – в календарі християн римо-католицького обряду перший день Великого посту. Цей  день покаяння один з  46 днів (40-денний період посту, не рахуючи неділь) до Великодня. Відповідно до обряду католицький священик робить знак хреста попелом на головах віруючих (в Польщі практикують посипання попелу на голову), при цьому промовляючи: Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz або Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Пам’ятай, що ти є порох і в прах перетворишся або  Покайся і віруйте в Євангелії ), що  повинно нагадувати нам про крихкість життя і неминучість смерті.

Якщо вам кажуть : “Ти пил і в прах  повернешся” (Бут. 3:19), ми повинні розуміти свою слабкість, тлінність, швидкоплинність життя. А якщо “Покайтеся і віруйте в Євангеліє” (Мк 1:15), ми згадуємо, скільки ми маємо в собі зла і які зусилля потрібні, щоб його перемогти. Що у них спільного один з одним в цих двох уривки з Біблії. Це довіра Богу. Тільки в Ньому ми можемо бути впевнені в житті, тільки Бог може надати сенс нашого повсякденного життя. Той, хто вірить в тільки всвої сили, рано чи пізно розчаровуються. Але якщо ми пам’ятаємо про свою безпорадність перед  лицем смерті і гріха, ми на вірному шляху. Залишилося виконати лише один крок – крок на шляху до Бога. Попіл на голові, це справжній знак відданості Богу – довірити Йому наше життя і нашу гріховність.

Традиція посипання голови попелом на знак покаяння з’явилися у восьмому столітті. В одинадцятому столітті, Папа Урбан II зробив цю традицію обов’язковою в  практиці всієї Церкви. Також було вирішено, що попіл буде походити з освячених гілок пальм( верби) на Пальмову (Вербну) неділю в минулому році.

This entry was posted in Традиції, Церква and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.