Про нарциси

Нарцис – весняна декоративна рослина, відноситься до сімейства амарилісових. У природі налічується до 60 видів нарцисів. В даний час в світі відомо близько 12 000 сортів.

Легенди

У давньогрецькій легенді красивий молодий юнак Нарцис жорстоко відкинув любов мавки. Мавка від безнадійної пристрасті висохла і перетворилася в ехо, але перед смертю вимовила прокляття: “Хай не відповість Нарцису взаємністю той, кого він полюбить”.

В спекотний полудень стомлений спекою молодий Нарцис нахилився попити із струмка, і в його світлих струменях побачив своє відображення. Ніколи раніше не зустрічав Нарцис подібної краси і тому втратив спокій. Щоранку він приходив до струмка, занурював свої руки у воду, щоб обійняти того, кого бачив, але все було марно.

Нарцис перестав їсти, пити, спати, тому що не в силах був відійти від струмка, і танув майже на очах, поки не зник безслідно. А на землі, де його бачили, останній раз вирісла біла квітка холодної краси. З тих пір міфічні богині відплати фурії прикрашали свої голови вінками з нарцисів.

У різних народів і в різні часи нарцис користувався любов’ю і мав різне значення. Перський цар Кір називав його “основою краси, безсмертною насолодою”. Стародавні римляни жовтими нарцисами зустрічали переможців битв. Зображення цієї квітки зустрічається на стінах стародавньої Помпеї. У китайців він обов’язковий в кожному будинку в новорічне свято, і особливо багато нарцисів розводять в Гуанчжоу (Кантоні), де їх вирощують у скляних чашках в сирому піску або в залитих водою невеликих камінцях.

В Європу нарцис потрапив в 1570 році з Константинополя в якості подарунка одному з англійських лордів і вирощувався спочатку тільки в його саду, але потім ним захопилися настільки, що було створено товариство любителів нарцисів.

У Пруссії нарциси були символом кохання і щасливого шлюбу. Дівчина, яка виходила заміжа брала квітку з батьківського дому і доглядала за нею, щоб нарцис краще ріс, бо, згідно з повір’ям, від його виду залежало щастя нової сім’ї.

У Швейцарії, в свята нарциса, в першу неділю травня, всі будівлі прикрашалися різноколірними прапорами, а двері будинків і магазинів – гірляндами з цих нарцисів; на вулицях і площах влаштовувалися гуляння.

Вирощування

Нарцис може бути використаний дуже широко – для посадка в квітниках, групами на газонах, для зрізання,  вирощування в якості горщечкової культури в зимовий час. Це багаторічна цибулинна рослина, яка вегетує, цвіте, плодоносить навесні і на початку літа. На відміну від тюльпана цибулина нарциса багаторічна, тому будова її і розвиток складніший, ніж у тюльпана.
Вегетативне розмноження культури здійснюється дітками, що утворюються в пазухах цибулинних луски. Вони по мірі відмирання луски звільняються і стають самостійними рослинами. Дітки відокремлюються від материнської цибулини (в залежності від умов через 2-4 роки) тільки після відмирання луски, у пазухах яких вони знаходилися. Повне формування бруньки відновлення у нарциса – від моменту закладки до цвітіння – проходить за 24-25 місяців. Як і у більшості багаторічників, умови вирощування нарциса зумовлюють не лише цвітіння, а й вихід посадкового матеріалу – його кількість і якість. Молода цибулина, отримана з дітки, тільки до 3-го року досягне найвищого коефіцієнта розмноження. Тому нарциси при вирощуванні не рекомендується викопувати раніше ніж через 3 роки після посадки.

Стебло нарцисів не має листя, тому на відміну від тюльпанів зрізка квітів не впливає на якість і кількість цибулин. Коріння досягають довжини 30 см. Вони щорічно відмирають. Тривалість їхнього життя – 10-11 місяців. Самий інтенсивний ріст коренів відзначений восени, частково вони ростуть навесні і дуже незначно взимку.

Нарцис віддає перевагу добре освітленій, захищеній  від сильних вітрів ділянці. Його можна культивувати на будь-якому грунті – від піщаних до глинистих – за умови, що він добре дренований, так як застій води призводить до вимокання цибулин. На важких глинистих грунтах для покращення їх механічного складу додають пісок 20-30 кг / кв. м або торф 10-15 кг / кв. м. Нарциси можна вирощувати і на торф’яному грунті. Слід пам’ятати лише, що оптимальний показник кислотності грунту для нарциса 6,5-7,0, при рН нижче 6,0 необхідно вапнування.

При підготовці грунту під нарциси перше перекопування на глибину 30-35 см роблять в червні. Одночасно вносять органічні добрива (перегною 15-20 кг / кв. м). Свіжий гній можна вносити не пізніше ніж за рік до посадки з розрахунку 15 кг / кв. м. За 15-20 днів до посадки грунт знову перекопують і вносять суперфосфат і калійну сіль (50 і 30 г / кв. м).

Кращий час посадки – з середини серпня, але не пізніше вересня. Голландці рекомендують садити цибулини відразу ж після викопування, після відділення дітки. Вони вважають, що рання посадка нарцисів охороняє цибулини від всихання під час зберігання і дає можливість добре вкоренитися і розвинути потужну кореневу систему до морозів. Такі рослини прекрасно цвітуть навесні.

Цибулини саджають на відстані 15-20 см один від одного на глибину 12-15 см. Мульчування торфом та іншим матеріалом (листя, солома) шаром 6-8 см проводиться при підмерзання грунту. Навесні мульчу можна частково зняти, відкинувши в міжряддя.

Догляд полягає в систематичному розпушуванні грунту (так як нарциси вимогливі до повітропроникності). Поливають у міру необхідності і на всю глибину залягання коренів (30 см). Є дані, що видалення бур’янів в період зростання нарцисів і особливо в кінці вегетації дуже знижує продуктивність, так як прискорює всихання рослин.

Перші 3 підживлення (в період масових сходів, бутонізації та масового цвітіння) можна зробити однаково. Зазвичай вносять нітрофоску: перший раз 100 г / л на 1 кв. м, у наступні – по 60-70 г / л на 1 кв. м. Четверту підгодівлю проводять після цвітіння. При цьому вносять фосфорні (2 частини) і калійні (1 частина) добрива, всього 50-60 г / кв. м. Норми приведені приблизні, тому що оптимальні дози добрив можна встановити тільки на підставі результатів агрохімічного аналізу. Всі підгодівлі даються з поливанням і наступним мульчуванням сухою землею або торфом.

Приступають до викопування цибулин, коли починає жовтіти листя. При пізньої збиранні деякі групи нарцисів утворюють нові корені, які легко пошкоджуються при викопуванні і посадці, а цибулини внаслідок цього погано вкорінюються.

Переклад та опрацювання матеріалів:

http://www.luzhok.ru

http://lenagold.ru

This entry was posted in Легенди, Природа, Сад and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.