Даніель Остер. Деякі факти

Лія Ландберг,  Тель-Авів(Ізраїль)

Зацікававшись особистістю героя публікації Дмитра Веселовського „Жидівський хлопець з Княгинина – мер Єрусалиму” (15.01.2013) та відкликаючись на звернення  автора,  вдалася  до пошуків.  Ось що знайшлось у безмежному інформаційному просторі.

 

    Остер в молодості7 травня 1893 року   в  будинку  № 201  Лисецького передмістя Станіславова Рахель Гутман народила хлопця,  який отримав  імיя  Даніель.  Запис про це був зроблений у книзі реєстрації народжень 14 травня 1893 року. І тільки значно пізніше,  після 2 квітня 1911 року, коли був офіційно  зареєстрований шлюб Рахелі Гутман і Якуба Остера, у відповідну графу згаданої вище книги реєстрації народжень додали: „Якуб Остер, різник  в Станиславові, вимагає записати його до акту реєстрації народження як батька цієї дитини”…

    Аналогічні записи у цей же час зיявилися в актах реєстраціі нарождення й інших дітей Рахелі та Якуба: Іре (1895 р.н.), Махле (1899 р.н.), Лєї (1901 р.н.) та Шіфри (1902 р.н.). З цих же документів видно, як час від часу родина міняла місце проживання: будинок №62 у Тисменецькому передмісті  Станіславова – у 1895 р., будинок  №63  там же – у 1898 р., Княгинин – у 1901 р….

    На жаль, не вдалося зיясувати, в якому учбовому закладі  здобував початкову освіту малий Данієль, але мусив десь раніше вчитися, щоб у 1903 році , склавши вступні іспити, продовжити  навчання у Станіславівській  гімназії.

    Відповідно до звітів Дирекції  гімназії за 1904-1906 роки,  Даніель Гутман з гарними результатами закінчує  I-ий, II-ий  та  III-ій класи (останній – з відзнакою).

    У 1906 році  відокремленням частини класів (з першого по восьмий включно) був утворений філіал  гімназії, який через рік  отримав статус  II-ої  гімназії з польською мовою викладання. Спочатку новий заклад  розміщувався  поруч з головним – у будинку  Банку на площі Франца, а через деякий час – додатково – і  в приватному будинку по вулиці Казимірівській.

    Зі звітів Дирекції II-ої гімназії за 1908-1910 роки можна дізнатися про успіхи Даніеля Гутмана  з пיятого по сьомий клас включно. Його відзначено серед перших учнів ( „похвально  здібних”).     Даніель Гутман приймав участь у роботі гуртка полоністів. Навчаючись у  VI-ому класі, підготував реферат „Хто є автором  Роксоланок ?”, а в VIIому  – «Байрон та його вплив на польську літературу». На засіданні історичного гуртка виступив з рефератом «Олівер Кромвель» ( на основі лекцій Т. Карлайла «Герої»).

    У звіті Дирекції II-ої гімназії за 1911 рік у списку учнів VIIIa класу значиться Даніель з двома прізвищами – Гутман і Остер, поєднаними латинським терміном  recte, який вказує на „законність” (правильність)  другого прізвища (Остер).

   У червні 1911 року у гімназії відбулися іспити на атестат зрілості.

Даніель Остер був визнанийзрілимодноголосно.  

     Як далі склалося його життя? Ті, хто читав попередній матеріал,  уже знають…

  24.09.2013

This entry was posted in Lia Landberg, Історія, Люди and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.