Лія Ландберг, Тель-Авів(Ізраїль)
Зацікававшись особистістю героя публікації Дмитра Веселовського „Жидівський хлопець з Княгинина – мер Єрусалиму” (15.01.2013) та відкликаючись на звернення автора, вдалася до пошуків. Ось що знайшлось у безмежному інформаційному просторі.
7 травня 1893 року в будинку № 201 Лисецького передмістя Станіславова Рахель Гутман народила хлопця, який отримав імיя Даніель. Запис про це був зроблений у книзі реєстрації народжень 14 травня 1893 року. І тільки значно пізніше, після 2 квітня 1911 року, коли був офіційно зареєстрований шлюб Рахелі Гутман і Якуба Остера, у відповідну графу згаданої вище книги реєстрації народжень додали: „Якуб Остер, різник в Станиславові, вимагає записати його до акту реєстрації народження як батька цієї дитини”…
Аналогічні записи у цей же час зיявилися в актах реєстраціі нарождення й інших дітей Рахелі та Якуба: Іре (1895 р.н.), Махле (1899 р.н.), Лєї (1901 р.н.) та Шіфри (1902 р.н.). З цих же документів видно, як час від часу родина міняла місце проживання: будинок №62 у Тисменецькому передмісті Станіславова – у 1895 р., будинок №63 там же – у 1898 р., Княгинин – у 1901 р….
На жаль, не вдалося зיясувати, в якому учбовому закладі здобував початкову освіту малий Данієль, але мусив десь раніше вчитися, щоб у 1903 році , склавши вступні іспити, продовжити навчання у Станіславівській гімназії.
Відповідно до звітів Дирекції гімназії за 1904-1906 роки, Даніель Гутман з гарними результатами закінчує I-ий, II-ий та III-ій класи (останній – з відзнакою).
У 1906 році відокремленням частини класів (з першого по восьмий включно) був утворений філіал гімназії, який через рік отримав статус II-ої гімназії з польською мовою викладання. Спочатку новий заклад розміщувався поруч з головним – у будинку Банку на площі Франца, а через деякий час – додатково – і в приватному будинку по вулиці Казимірівській.
Зі звітів Дирекції II-ої гімназії за 1908-1910 роки можна дізнатися про успіхи Даніеля Гутмана з пיятого по сьомий клас включно. Його відзначено серед перших учнів ( „похвально здібних”). Даніель Гутман приймав участь у роботі гуртка полоністів. Навчаючись у VI-ому класі, підготував реферат „Хто є автором Роксоланок ?”, а в VII–ому – «Байрон та його вплив на польську літературу». На засіданні історичного гуртка виступив з рефератом «Олівер Кромвель» ( на основі лекцій Т. Карлайла «Герої»).
У звіті Дирекції II-ої гімназії за 1911 рік у списку учнів VIIIa класу значиться Даніель з двома прізвищами – Гутман і Остер, поєднаними латинським терміном recte, який вказує на „законність” (правильність) другого прізвища (Остер).
У червні 1911 року у гімназії відбулися іспити на атестат зрілості.
Даніель Остер був визнаний „зрілим” одноголосно.
Як далі склалося його життя? Ті, хто читав попередній матеріал, уже знають…
24.09.2013