Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих або Як уникнути негативних наслідків стресу

jrcfyhОксана Локатир, практичний психолог (м.Долина)

Стрес – це захисна реакція організму, спрямована допомогти людині подолати складні життєві ситуації.

Під час стресу відбувається викид у кров спеціальних гормонів – глюкокортикоїдів, що підвищують тонус м’язів, збільшують кількість глюкози (звідси і цукровий діабет), спричиняють безсоння. Проте, така мобілізація організму відбувається за принципом «боротися – зараз, лікуватися – пізніше», тому ті самі гормони, що мобілізують організм на боротьбу, потім паралізують його життєві функції. Цей процес має такі негативні наслідки:

 • Страждає імунна система людини внаслідок тривалої інтенсивної роботи людського організму у незвичному режимі;
 • Порушуються процеси регенерації тканин;
 • Блокується вироблення статевих гормонів;
 • Припиняється продукування гормонів росту.

Зараз кожна свідома людина перебуває у стані глибокого психологічного стресу, оскільки присутні одночасно два фактори-стресори: інформаційний та емоційний. Інформаційний стрес спровокований великою кількістю інформації, яку важко одночасно проаналізувати, зрозуміти і прийняти (тобто зробити для себе якийсь висновок). І на це все накладається ще й сильний емоційний стрес.

Отож, якщо у вас безсоння, постійна незрозуміла тривога, відсутній апетит, відчуття важкості – це ознаки постстресового синдрому. Наступний етап – депресія або соматичні розлади (головний біль, підвищення артеріального тиску, захворювання серцево-судинної системи…). Щоб цього уникнути або бодай зменшити негативні наслідки, нічого особливого і надзвичайного не треба робити. Потрібно всього-навсього:

 1. Обмежити час перегляду телепередач. Дивитися випуски новин 1-2 рази на день, а не переключати з одного каналу на інший, багаторазово передивляючись одні і ті ж сюжети.
 2. Вернутися до звичайного стилю життя. Тобто робити все в такому порядку, як ви робили до появи стресового стану.
 3. Зайнятися працею, яка вимагає значних фізичних навантажень (колоти дрова, вибити килими, генеральне прибирання, дрібний ремонт і т.д.).
 4. Молитва. Якщо ви віруюча людина – моліться. Доведено, що слова молитви створюють неповторні вібрації, що упорядковують думки, просвітлюють їх.
 5. Спорт. Якщо є можливість, підіть у спортзал. Підійде будь-який вид спорту, краще той, який подобається вам.
 6. Хобі. Якщо ви колись любили малювати, вишивати, різьбити, танцювати чи мали інше улюблене заняття, поверніться до нього. Підійде все, що принесе задоволення (в межах загальноприйнятих норм).
 7. Гумор. Наш народ завжди рятувався гумором. Спробуйте почитати гуморески , жарти чи, зрештою, анекдоти. Потім розкажіть їх іншим.
 8. Прогулянки. Більше прогулюйтесь на свіжому повітрі, або займіться роботою надворі. Це сприятиме не тільки фізичному здоров’ю, а й відновленню душевної рівноваги.
 9. Спілкування. Більше спілкуйтесь із своїми друзями, рідними, знайомими. Особливо про те, що вас найбільше хвилює.
 10. Допомога іншим. Намагайтесь робити добрі вчинки для інших людей, навіть і незнайомих вам. Це не страшно, це приємно, особливо коли робите це не з примусу, а за бажанням.

Шановні читачі, не обов’язково виконувати всі поради підряд. Виберіть собі ті, які вам найбільше підходять. Зрештою, кожен з вас, напевно, має свій запас способів виходу із стресу: хтось постійно підспівує, хтось інтенсивно читає, хтось починає посилено вживати алкоголь або «шукати і назначати»крайніх. Останні два способи – це способи втечі від вирішення проблем. Можливо, їх найлегше використати, але вони не вирішують самої проблеми. Алкоголь тільки нашаровує ще більше проблем, і в кінцевому результаті доведеться «розгрібати» цілу купу ще й нових труднощів. (Хоча цікава бесіда за кухлем пива також спосіб скинути негатив).А пошуки крайніх, як правило, зводиться до того, що сильніший карає слабшого (ми ще називаємо це «зірвати свою злість на комусь). Цей ланцюжок агресії завжди замикається. Якщо ви знаєте, що схильні до цього і хочете щось змінити, то почніть із правила «Порахуй до 10». Перш ніж сказати щось негативне або образливе, порахуйте до 10.

Ніхто не зобов’язаний робити те, що не вважає за потрібне. Але кожен зобов’язаний подбати про своє здоров’я. А виходить так, що подбавши про себе, ми подбаємо і про найдорожчих нам людей – наших дітей, батьків. Бо наш спокій і врівноваженість передається і їм.

Якщо ви дочитали до цих рядків, то можу вас привітати. Ви належите до тих людей, які хочуть прожити своє життя якісно, а не будь-як. Ви готові вирішувати проблеми, а не жаліти себе чи ховатись, як страус у піску, від них. Ви не боїтеся змін, бо всі зміни – на краще. А життя надто коротке, що проживати його як-небудь. Треба жити гідно і щасливо. Чи не так?

This entry was posted in Люди, Психологія and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.