Картопля відома всім. Але є декілька фактів, які рідко згадують у кулінарних довідниках і описах дієт. А тим часом:
Картопля цілком може служити заміною м’ясу – цей коренеплід містить ряд амінокислот, так само, як і м’ясо. При цьому картопля не містить жиру (якщо, звичайно її не смажити в олії). Тому він менш калорійний – усього 80 ккал на 100 грамів картоплі.
У тих же 100 грамах картоплі міститься всього 16 г вуглеводів, що в три рази менше, ніж у квасолі і в чотири рази менше, ніж в гречці!
Єдиний недолік, який приписують картоплі – крохмаль (складні вуглеводи). Але це зовсім не недолік, а перевага! На перетравлення крохмалю
організм витрачає більше енергії, ніж на засвоєння чистого цукру. Розщеплення крохмалю в кишечнику відбувається поступово, а значить і всмоктування відбувається повільніше. Цукор у крові підвищується поступово, а значить встигає засвоїтися клітинами, а не переробляється в жир. Тому картоплю можна їсти навіть при діабеті.
Ще одна корисна якість картоплі – високий вміст калію в шкірці. Це корисно для тих, у кого є проблеми з серцево-судинною системою.
Щоб отримати якомога більше користі від картоплі – його потрібно варити або запікати «в мундирі» попередньо ретельно вимивши шкурку.
Рецепт: візьміть картоплини, приблизно однакові за розміром. Вимийте їх і розріжте уздовж навпіл. Злегка змастіть їх рослинною олією. Можна посипати сиром. Розкладіть на деку і запікайте в духовці або в мікрохвильовій печі до готовності.
ЯК ВИРОСТИТИ КАРТОПЛЮ, ВЖЕ У ТРАВНІ
Його можна мати на столі в травні і навіть у квітні, але вирощувати його потрібно в попередньому році. У серпні слід посадити старі пророслі картоплини в добре удобрений землю. Можна використовувати ділянки, з яких зняти врожай овочів. Картопля проростає і навіть зацвітає. Над грядою потрібно влаштувати тимчасову тепличку, щоб якомога довше використовувати теплі дні. Перед заморозками бадилля зрізують до самого рівня грунту, інакше вона замерзне і бульби почнуть гнити. Потім грядку вкривають товстим в 10-15 см шаром гною або торфу і соломою чи сіном. При великих морозах – засипають великим шаром снігу. Як тільки навесні грунт відтане, можна викопувати свіжу молоду картоплю.
Як з одного куща картоплі зібрати урожай 5 відер (китайський метод)
Викопайте три ями розміром 70х70 см, глибиною півметра.
На дно насипте піввідра перепрілого гною (перегною), а викопану землю перемішайте з двома відрами перегною і теж зсипте в яму. Потім на дно кожної ями покладіть по 3 картоплини і засипте землею на 10 см. У міру зростання куща досипати землю, поливайте і удобрюйте пташиним послідом розведеним водою 1:20. (Ці операції потрібно проводити шість разів). Восени Ви викопаєте урожай по 5 відер з кожного куща. Між кущами картоплі чудово ростуть: часник і нагітки – яких дуже боїться колорадський жук. Спробуйте цей метод і Ви неодмінно будете з хорошим урожаєм картоплі!
Як з однієї ділянки отримати два врожаї картоплі в рік
Цей метод використовують у двох випадках: коли хочуть збільшити вихід картоплі з ділянки або мати для використання тривалий час свіжі бульби.
Успіх забезпечений з умовою, що ділянка дуже рано навесні звільняється від снігу, швидко просихає і прогрівається, і це дає можливість рано розпочати першу посадку. Щоб отримати два врожаї, потрібно багато поживних речовин, тому грунт повинен бути родючим, з осені його заправляють органічними добривами, краще перепрілим гноєм по 6-10 кг / кв.м. Можна внести деревне попіл (золу) і курячий послід по 0,5-1 кг / кв.м. Ще розсіюють по 50-60 г суперфосфату і калійної солі на 1 кв.м. Навесні вносять 30-40 г / кв.м. аміачної селітри. Садять ранніе сорти (Пріекульскій рання, Вармас, Воротінская рання, Незабудка і т.д.). Особливо ретельно готують бульби до посадки. Їх обов’язково пророщують, спочатку на світлі, а після у вологому середовищі, замочують в розчинах мінеральних добрив, мікродобрив, обприскують регуляторами росту, протруюють проти фітофтори. Висаджують так рано, як тільки дозволяє стан грунту, за схемою 60х25 см на глибину 3-4 см, посипають перегноєм або торф’яної крихтою, покривають поліетиленовою плівкою. Коли мине загроза заморозків, ділянка на день розкривають і боронують. Коли рослини досягають висоти 12-15 см їх підгортають. Періодично через кожні 10-15 днів розпушують глибоко між рядами. Збирають врожай з першої половини червня до 1 липня. Потім ділянку ретельно очищають від залишків першого врожаю, вносять суперфосфат 30-40 г / кв.м, перекопують і боронують. При потребі поливають з розрахунку 500 л води на 10 кв.м. Торішні посаджені бульби, підготовлені таким же чином, як і до першої посадки, висаджують на початку липня (пізніше 25 липня садити не слід). Сходи з’являються швидко. Рослини підгортають, захищають від колорадського жука, від фітофтори, розпушують між рядами. Через місяць після появи сходів можна почати вибіркове викопування бульб. Бульби другого терміну збирання відрізняються хорошими насіннєвими властивостями, тому частина врожаю слід залишити для посадки в наступному році.