Штраф за порушення заповідей

Żmudzińskiо. Войцех Жмудзінскі, єзуїт

Переклад з http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1718,mandat-za-zlamanie-przykazania.html

Якщо б за порушення заповіді довелося заплатити штраф — подумав я, минаючи патрульну машину поліції – приходи могли б розбагатіти. З штрафів можна б було створити фонд, наприклад, для ремонту церков чи, як у середні віки, для паломництва у Святу Землю?

Було б досить встановити перед входом до церкви щось подібне до радара, який би робив фотографії нашої совісті або виписувати штраф після сповіді відповідно до встановленого певного набору тарифів. Як відреагує на таку новину громадська думка?

Чи то повна фантазія? Виявляється, що ні. Мій знайомий директор школи ввів штрафи за використання вульгарних слів. По двах злотих в скарбничку для бідних дітей. Виявляється, що частота використання публічно вульгарних слів радикально знизилася.

Якщо не засвітився в неділю на месі, то заощаджуй на тацю. І якщо ви втратите у фінансово не ходячи до церкви? Чи тоді зросте кількість учасників, що беруть участь в недільній Євхаристії ? Чому б не перемістити світську, перевірену практику покарання за злочини на ґрунт католицької практики?

Якщо б водій не перевищував швидкість, то за які кошти ремонтувалися б поліцейські відділки? Якщо б люди не порушують закон, то з чого б жив тюремний персонал, судді, адвокати? Якщо раптом всі стали б законослухняними, світ впав би в велику кризу.

Один із священиків зберігає заламінований бланк на штраф, який йому виписав один жалісливий поліцейського. Коли дізнався, що він є священиком, поліцейський запропонував, щоб не карати його за обгін через подвійну суцільну, тому що це насправді дуже багато грошей, але за якийсь злочин невеликої тяжкості.

– Нехай ксьондз вживе якогось лайливого виразу, то це буде лише 50 злотих штрафу – запропонував

– Але я не вживаю лайливих виразів — збентежився священник.

– То я ксьондзу підкажу.

В новому, задисциплінованому суспільстві, священники не повинні бути такими строгими в виписуванні штрафів, як славна, тут і всюди, дорожня поліція, яка не дається намовити на ніякі прохання про помилування. Могли би бути такими милосердними, як згаданий поліціянт. Якщо хтось не має грошей на штраф за подружню зраду, то сповідник виписав би дешевший штрафик за опущення ранішньої молитви.

Якщо вже хто-небудь зрозумів, що я дозволяю собі жарти, додам цілком серьозно: Бог не поліцейський, який очищує нас від порушення заповідей, а покаяння не вид штрафу, а духовний біль за вчинене зло. Тим не менше, я зустрічаю (не тільки в Інтернеті) віруючих братів і сестер, які хотіли б земну логіку покарання впровадити в Церкву.

Адвокат і блогер, Мирослав Салвовскі(християнський фанатик -при. переклача), із задоволенням карав би католиків за перебування на спільному пляжі і носіння бікіні; восьмилітка має від родичів заборону на відвідання колєжанки за читання Гаррі Поттера; батьки перестали давати синові гроші на кишенькові витрати через відсутність на недільній церковній службі. Чи не є це штрафом?

Одна з учасниць он-лайн реколекцій для невіруючих помістила такий запис і Фейсбуці: “Багато правди є в твердженню, що якщо ви хочете виховати атеїста, ви повинні дати йому строгі уроки релігії . Подібно, як мені здається, в випадку людей, яких заставляли ходити до церкви батьки. Знаю такі випадки “.

Але чи не простіше заборонити або встановити знак обмеження швидкості, платити штрафи і викинути докори совісті з голови? Цікаво скільки людей згодилося б на таке? А може достатньо поучувати і лякати пеклом? Зрештою в нікого немає доказів, що це страшне місце мук не існує.

 Коли я їхав по шосе Гродно – Мінськ, то перетнув швидкість 40 км/год. Я був заарештований і пани міліціянти прочитали мені тариф на сплату великого штрафу.

– Але, панове, я маю тільки половину тих грошей.

– Якщо у вас немає грошей, щоб заплатити штраф за перевищення ліміту швидкості 40 км/год, щоб ви наступного разу перевищували швидкість тільки в тій мірі, на скільки кілометрів більше маєте грошей.

У разі введення штрафів за порушення заповідей, бідному не буде вигідно грішити, а якщо буде змушений згрішити, то тільки упівсили, на стільки, на скільки зможе заплатити. (А багатий!?)

 

This entry was posted in Wojciech Żmudziński SJ, Єзуїти, Люди, Філософія, Церква and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.